Jahodníky a přesazování zakořeněných šlahounů: na co si dát pozor

Šlahouny jahod

Jahodníky v průběhu svého vegetačního období často vysílají šlahouny. Na jejich konci je možné po čase pozorovat novou rostlinku. Pokud je necháte růst, jak chtějí, můžete zaznamenat, že zakořenily tam, kde se dotkly půdy. To by ale mohlo být důvodem toho, že jednotlivé rostlinky budou ve vaší zahradě příliš nahusto. Nedostatek vzduchu může způsobit houbová a plísňová onemocnění, navíc bude nesnadné sklízet plody. A tak je zapotřebí je přesadit do dostatečné vzdálenosti.

Zakořeněné jahodníky

Pokud objevíte, že jsou dvě rostlinky spojeny šlahounem, je to právě tento případ. Budete chtít oddělit je od sebe (přestřihnutím šlahounu). Poté můžete menší z rostlinek přesadit na vhodné stanoviště. Ideální by bylo rostlinku přesadit ještě před zakořeněním. Pokud se vám to ale nepodařilo uhlídat a rostlina již zakořenila na nesprávném místě, čeká vás více práce. Nicméně je vysoká šance na to, že přesazená rostlina se dobře ujme i na novém místě.

Šlahouny jahod

Foto: VARŠ

Odpojení od mateřské rostliny

Je úplně jedno, jestli menší rostlinu nejprve vytáhnete z půdy (jemně ji podeberte vhodným malým nástrojem, jako je lopatka) nebo ji odstřihnete od mateřské rostliny. Šlahoun je zapotřebí odstřihnout co nejblíže hlavnímu stonku dceřiné rostliny. To je důvod, proč spousta zahradníku rostlinu nejprve odstřihne, než se pustí do jejího vyhrabávání – aby se šlahoun nepřerušil jinde.

Podporujte mladé jahodníky

I když rostlinka vypadá životaschopně a připravená k růstu, mějte na paměti, že přece jen se jedná o mladou rostlinku. Není ještě zavedená, jako její mateřská rostlina a bude vyžadovat více péče. To se může týkat zálivky, ale také hnojení. Také tím, že ji přesazujeme, ji vystavujeme stresu. Mulčování je vhodným způsobem, jak zabránit vysychání půdy, nadměrnému růstu plevele a uchránit rostlinu před výkyvy teplot. Pokud to neděláte u zavedených rostlin, u těch mladých byste rozhodně měli. Vhodným mulčem jsou organické druhy, jako je například seno nebo sláma ve vrstvě asi 5 cm.

Zdroje info:

https://strawberryplants.org/strawberry-plant-propagation/

https://www.rostlinky.cz/blog/rozmnozovani-jahod.html

Foto: VARŠ

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!