stromek

Lide v panice vykupují vánoční stromky – jak se o ně starat, aby vydržely v plné kráse až do Štědrého dne?

Máme strach, že nezbudou. Bojíme se, že po otevření obchodů se všude nahrnou davy lidí. A v neposlední řadě si nejsme jistí tím, kdy se zase naše vláda rozhodne ze dne na den všechno uzavřít.. A první obětí této „vánoční tragédie“ jsou letos vánoční stromky.

Už teď si vybíráme ty největší a nejkrásnější. Takže zatímco minulý rok byste pěkný nákup udělali ještě týden před Vánoci, letos budou naopak v tento čas prodejní místa pravděpodobně prázdná. Situace se samozřejmě v různých částech ČR liší, ale i tak…

Jak předčasný nákup stromku nezkazit

Jak vybírat vánoční stromky už asi dávno víte. Důležitá je barva, svěžest jehličí i možnost prohlídky ještě předtím, než se pro transport zelené větve uzavřou do praktické sítě. Ovšem co si se stromkem počít, když je do Vánoc ještě daleko?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Skladujte ho v chladu, to je první důležitý bod. Domů ho pozvěte asi tak týden předem – záleží na tom, jak moc obývací pokoj vytápíte. Ovšem jen nízké teploty nestačí, musíte mu dodat také vláhu. Kyblík s vodou nebo jiná vhodná nádoba by měl být samozřejmostí.

Uříznuté stromky pijí jinak, než si myslíte

Jakmile si stromek přivezete, uřízněte jeho konec, který se mezitím zalepil smůlou a rozhodně by nezvládl nasát žádné tekutiny ani živiny. Pokud jste si nechali kmínek ofrézovat, pamatujte na to, že jehličnany nasávají vláhu především pletivem, umístěným pod kůrou, voda tak musí sahat až nad okraj kůry, jinak bude stromek žíznit.

A část vláhy odebírá i jehličí, takže klidně stromek čas od času trochu pokropte. Neuškodí mu to. Další péče je už pak vcelku jednoduchá. Neměl by stát poblíž topení, vodu ve stojanu je nutné pravidelně kontrolovat a stromek při zdobení dobře vyvážit. Ale to už určitě od loňských let velmi dobře znáte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *