Jak nic nepokazit při otužování sazenic: Jiné teploty snesou mrazuvzdorné trvalky a jiné teplomilná zelenina. Udělejte si jednou provždy jasno

Sazenice

Jak nic nepokazit při otužování sazenic: Jiné teploty snesou mrazuvzdorné trvalky a jiné teplomilná zelenina. Udělejte si jednou provždy jasno. Kdybychom měli definovat pojem otužování v rostlinné říši, řekli bychom nejspíše, že je to velmi křehká rovnováha aklimatizace mladých rostlin na náročné podmínky jejich přirozeného prostředí. Při správném postupu posiluje jejich odolnost a připravuje je na další cestu. Bohužel však lze při tomto procesu i ledacos nechtěně pokazit.

Dva dny v přírodě jako základ

Dva dny – pouhý mžik v časové ose zahradníkovy cesty, jak se zdá, přesto jsou pro další život sazenic klíčové. Až se tedy budete připravovat na přesazení svých zelených svěřenců do otevřené náruče země, nechte je předtím strávit dva dny venku. Ale rozhodně to neprovádějte jen tak.

Sazenice
Foto: Unsplash.com

Foto: Pixabay

Postupné vystavování přírodním živlům

Stejně jako pečující rodič vede své dítě do světa, vystavujte sazenice živlům postupně. Začněte s několikahodinovým pobytem venku, aby se mohly seznámit s jemným polibkem slunce a šepotem větru. Během dvou až tří dnů tuto dobu pomalu prodlužujte, dokud venku nestráví šest až osm hodin a nebudou připraveny přijmout svůj nový domov. Teprve poté vsaďte na dvoudenní otužování.

A jak poznat, kdy je pro otužování rostlin ten správný čas? Řiďte se venkovními teplotami.

  • Sazeničky mrazuvzdorných rostlin snesou otužování už při 6-8 °C
  • a teplomilným rostlinná se venku zalíbí už při při 12-14 °C

A co dál? Pokud jste během otužování odložili hnojení, dodejte jim jemnou vzpruhu v podobě univerzálních minerálních hnojiv a zajistěte jim tak živiny potřebné pro bujný růst na záhonku. Nic jiného už opravdu potřebovat nebudou.

 

Zdroj: https://permaseminka.cz/poradna/pestovani-rajcat/co-je-otuzovani-sazenic-a-proc-ho-delat.html, https://dobrasemena.cz/clanky/otuzovani-sazenic-teplomilne-zeleniny, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pestovani-sazenic-prisel-cas-otuzovat-sadbu

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)