Levandule a lavandin: Rozdíl mezi nimi existuje

Možná to ani nevíte, ale na zahradě vám může růst něco docela jiného, než si myslíte. Levandule je poslední dobou velmi oblíbená a to svádí nejrůznější prodejce k nabízení méně známého hybridu – lavandinu. Při zběžném pohledu ho nepoznáte, ovšem jakmile rozkvete, budete docela určitě nepříjemně překvapeni.

Abychom si to ujasnili: mluvíme-li o levanduli pravé, můžeme mít na mysli hned dva druhy: levanduli lékařskou (Lavandula angustifolia) a levanduli širokolistou (Lavandula latifolia). To je ona rostlina, jež vám do zahrady přinese tu pravou vůni středomoří a může se pyšnit mnoha léčivými účinky – od lepšího spánku a ústupu migrén až po střevní koliky.

Lavandin potěší vzhledem, účinky však ne

Ovšem existuje i jedna méně známá sestřenka těchto dvou druhů, resp. Jde o křížence mezi nimi. Představuje se jako Lavandula hybrida nebo Lavandula intermedia a chlubí se rychlejším růstem, většími květy a a vyšším obsahem esenciálních olejů. Zatímco pravá levandule obsahuje jen okolo 1 % vonných silic, levandulové hybridy jich mohou mít až třikrát více. V aromaterapii se této „levanduli“ říká lavandin.

Ovšem kvantita se rozhodně v tomto případě nerovná kvalitě. Působením jsou levandule a lavandin značně odlišné. Například polštářek naplněný lavandinem vám lepší sny nepřinese a lavandinový olej nebude rychle hojit rány ani regenerovat pokožku. Na druhou stranu v kuchyni nebo při výrobě čajů jsou oba druhy zaměnitelné docela dobře.

Jak poznat lavandin od levandule?

Tak především – levandule nese jen jedno velké květenství, zatímco lavandin jich na jednom stonku „uživí“ klidně pět nebo šest. Levandulový hybrid je také robustnější, květy jsou však spíš šedomodré než fialové. A voní velmi ostře a kořenitě – po sladkých tónech není ani památky. Pokud si nebudete jistí, pátrejte v zahradnictví vždy po latinském názvu. Ovšem jako dekorativní rostlina se vám nejspíš lavandin zalíbí více – je o něco odolnější a rychleji roste.

Levandule je krásná i na pohled…

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)