Lesní jahody a jahody

Jahody

Pěstování jahod a lesních jahod je stále oblíbenější, a to nejen na zahrádkách na zahrádkách, ale také na domácích zahradách nebo na terasách s balkony. Není se čemu divit, protože keř jahodníku nebo lesního jahodníku nám dává lahodné plody, které navíc obsahují spoustu vitamínů a nutričních hodnot. Vyplatí se informovat o nárocích lesních jahod a sazenic jahodníku, abychom jim poskytli co nejlepší podmínky pro růst. Níže popíšeme všechny potřebné úkony, díky nimž nám sazenice jahodníku nebo sazenice lesních jahod budou každý rok chutnat.

Rostoucí požadavky

Pěstování lesních jahod a jahodníku není příliš náročné, proto se vyplatí zasadit si alespoň pár jejich keřů na svou zahradu, abyste mohli ocenit a poznat jejich lahodné plody. Staré odrůdy jahodníku a lesních jahod i ty nedávno založené preferují vlhké, polostinné, dobře odvodněné, humózní polohy s mírně kyselým pH. Lesní jahody a jahody mají dosti mělký kořenový systém, proto nesmíme zapomínat na systematické krmení a zalévání. Pro lepší ochranu před vysycháním je dobré půdu kolem rostlin zamulčovat například kompostem. Tento typ ochrany substrátu nejen udrží půdu vlhkou, ale také zabrání rozvoji plevele a zabrání kontaminaci plodů.

Kdy je možné sázet jahody a lesní jahody?

Termín výsadby jahodníku a lesního jahodníku bude stejný. Optimální dobou je v tomto případě podzimní nebo jarní období. Je bezpečnější zvolit první možnost. Potom eliminujeme riziko promrznutí sazenic, stejně tak budou příznivější povětrnostní podmínky. V druhém případě můžete jahody nebo lesní jahody nejprve zasadit do květináčů, díky čemuž trochu povyrostou a nebudou náchylné na mráz.

Na druhou stranu výsadba jahod nebo lesních jahod přímo do půdy v září přispěje k jejich lepšímu zakořenění, rychlejší tvorbě pupenů, a tím efektivnějšímu vstupu do období plodů.

Kultivační metody

Způsob pěstování bude záviset především na typu půdy, technologiích použitých při pěstování nebo velikosti plantáže. Je známo, že použití strojů bude vyžadovat větší rozestupy. Pokud jde o půdu, na těžké půdě nejlépe funguje husté zpracování půdy.

Lesní jahody a jahody lze pěstovat různými způsoby – řádkový, pásový nebo záhon. V případě prvního způsobu je rozestup vegetace v řádcích asi 25 cm nebo méně, s rovnoměrnou vzdáleností mezi řadami 70-80 cm v závislosti na úrodnosti substrátu. Jde o rozšířený systém, především díky snadnému sázení a sklizni.

Pásové pěstování je založeno na konstantních vzdálenostech mezi keři v řádcích, které činí asi 25 centimetrů, ale různé, střídavě 80 a 50 cm, vzdálenosti mezi řádky.

Záhonový systém se vyznačuje hustou výsadbou řízků, vzdálenost mezi řadami je asi 20 cm, mezi řadami asi 50 cm. Čím se tento způsob pěstování velmi liší od ostatních, budou záhony, které vznikají ponecháním širokých mezer mezi řádky, většinou každé 2 nebo 4 řádky. Díky tomuto systému je péče a sklizeň mnohem jednodušší.

Množení a příprava sazenic

Lesní jahody nebo jahody se dají velmi snadno namnožit, díky čemuž lze snadno vytvořit samostatné sazenice. Chceme-li získat další rostliny z kořenových odrůd, stačí na jaře odebrat mladé rostliny z běháků a vysadit je na semeniště, a když vyrostou, přemístíme je na trvalé místo. Chceme-li naopak rozmnožovat nerostlinné odrůdy, měli bychom sbírat semena ze zralých plodů nebo si v zahradnictví koupit úplně nová. Než se pustíme do výsevu, semena by měla být stratifikována (udržována při nízké teplotě), což výrazně usnadní proces jejich klíčení. Takto připravená semena vyséváme brzy na jaře do truhlíků, které naplníme směsí písku a rašeliny, umístíme do teplé a světlé místnosti a poté pravidelně zaléváme. Když mají sazenice dva listy, měly by se vybrat do květináčů, a když vyrostou, musíme je vysadit na trvalé místo.

Lesní jahody a sazenice jahod – kde koupit?

Sazenice jahodníku a jahodníku lze snadno zakoupit ve stacionárních zahradních prodejnách. Dobrým řešením bude také návštěva webových stránek https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Lesni-jahody-a-jahody/55, kde si tyto rostliny s chutným ovocem můžeme koupit, aniž bychom museli vycházet z domu. Online nakupování je nejen velký výběr, ale také pohodlí a komfort díky možnosti doručení objednávky přímo na adresu uvedenou zákazníkem. Platbu je možné provést bankovním převodem nebo např. při vyzvednutí zásilky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.