Legenda o svatém Valentýnovi – romantická, ale nejspíš smyšlená. Také si dáváte dárky kvůli někomu, kdo neexistoval?

Legenda o svatém Valentýnovi – romantická, ale nejspíš smyšlená. Také si dáváte dárky kvůli někomu, kdo neexistoval? Každý rok 14. února slaví miliony lidí po celém světě Den svatého Valentýna, svátek lásky a romantiky. Ale co když oslavujeme někoho, kdo možná nikdy neexistoval? Příběh svatého Valentýna, muže, který dal jméno jednomu z nejslavnějších svátků, je totiž opředen tajemstvím a nedostatkem konkrétních faktů.

Tajemná postava za svátkem lásky

Podle Zlaté legendy, knihy z roku 1260 od italského mnicha Jakuba de Voragine, měl být svatý Valentýn mučedníkem, který byl odsouzen k smrti za to, že odmítl popřít Ježíše Krista (a také tajně oddával křesťanské páry). Před svou smrtí měl dokonce zázračně navrátit zrak a sluch dceři svého žalářníka. Ale jaké jsou další skutečnosti o tomto muži?

Foto: Pixabay

Katolická encyklopedie uvádí, že svatý Valentýn zemřel mučednickou smrtí 14. února, ale zároveň naznačuje, že mohli existovat dva muži s tímto jménem. Oba žili v druhé polovině 3. století za vlády císaře Claudia II. a oba měli být pohřbeni 14. února. Je tedy otázkou, zda se jednalo o jednoho člověka, nebo o dva různé muže.

Valentýn: Svatý, kterého „zná pouze Bůh“

Papež Gelasius I. v roce 496 poprvé stanovil uctívání svatého Valentýna na 14. února s poznámkou, že patří mezi ty svaté, „jejichž jména jsou právem uctívána, ale jejichž činy zná pouze Bůh“. Tento výrok přidává k už tak nejisté historii svatého Valentýna další vrstvu záhady. A bohužel se už nejspíš nic nového nedozvíme, pokud nenarazíme na nějaké starší a dosud neobjevené knihy, dokumenty apod. Nejspíš se tedy nikdy nedozvíme, zda je legenda pravdivá nebo ne.

Svatý Valentýn a moderní láska

I přes nejisté kořeny této legendy se Den svatého Valentýna stal globálním symbolem lásky a romantiky. Miliony zamilovaných párů si v tento den vyměňují dárky, květiny a vyznání lásky. Avšak je zajímavé poznamenat, že původní příběh svatého Valentýna má s těmito zvyky jen pramálo společného. A jak říkají zamilovaní, pro opravdovou lásku nepotřebujete oficiální svátek.

Slavit nebo neslavit? To necháme na vás. Ale podotýkáme, že vzpomenout si na milovanou osobu jen „jednou do roka“ je skoro stejné, jak si na ni nevzpomenout vůbec. Souhlasíte?

Zdroj: https://ceskokrumlovsky.denik.cz/zpravy_region/kdo-byl-svaty-valentyn-to-se-dodnes-nevi20090212.html, https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Valentin, https://stips.cz/svaty-valentyn-kdo-to-byl-proc-se-slavi-v-unoru, https://www.colorland.com/cz/inspirace/vylentyn-historie-tradice

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)