Leden letos láká spíše do lesa: Penízovka sametonohá, ucho Jidášovo a další poklady

Penízovka sametonohá

Možná byste si řekli, že zimní měsíce spíše člověk stráví na lyžích nebo při jiných zimních radovánkách. Opak j ale letos až na pár lokalit pravdou. Sněhu je minimum. Většinou se drží jen na horách a jde o ten technický. Proto se vyplatí zajít si na procházku do lesa. Setkat se totiž můžete ještě s celou řadou zimních hub, z nichž jsou mnohé dokonce jedlé. Pojďme se tedy na některé z nich podívat mnohem podrobněji. 

Penízovka sametonohá jako zimní královna

Tato krásná houba roste v trsech a najdeme ji hlavně na kořenech vývratů. Označuje se jako vánoční houba, nicméně při současném počasí roste mnohem déle do zimy. Vždyť dokáže vydržet i teploty pohybující se kolem mínus deseti stupňů Celsia. Roste fakticky i poté, co už zmrzne. Splést se skoro nedá. Hnědavé kloboučky tenké nohy vypadají opravdu unikátně.

Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Hlíva ústřičná jako zimní klasika

Pokud chcete jít opět na jistotu, můžete vsadit na hlívu ústřičnou. Pokud se setkáte s přemrzlou úrodou hlívy ústřičné, určitě proveďte test použitelnosti houby. Pokud jsou plodnice pevné a pružné, měla by být bez problémů konzumovatelné. Naopak vodnaté a měkké kusy nebrat.

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná: Foto Pixabay

Boltcovitka ucho Jidášovo

Mladé plodnice ucha Jidášova jsou pevné už na pohled kvalitní. Tato houba si libuje hlavně na odumřelých větvích černého bezu. Skvěle se hodí do asijských pokrmů. Umí je perfektně doladit a zpestřit. Pozor ale na plodnice napadené řasami. Ty určitě nechejte v lese.

Jidášovo uchoUcho Jidášovo: Se svolením Zdeňka Peldy

Spousta zajímavých hub, které jsou ale jen potěchou pro oko

Určitě se lze v lednovém lese setkat i s mnohými houbami, které jsou určený spíše jen pro objektivy fotoaparátů, nikoli k jídlu. My vám některé nabízíme v podobě následujících obrázků. Můžete si tedy udělat jakousi virtuální procházku lesem. 

Ohnivec rakouský

Ohnivec rakouský: Se svolením Zdeňka Peldy

Strmělka přehnutá

Strmělka přehnutá: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: Autor, houbareni.cz, nasregion.cz

Penízovka sametonohá: Náhledové foto se svolením Zdeňka Peldy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.