Tupoušek vás svým názvem nezláká – za to vzhledem rozhodně ano

Nelichotivý název tupoušek je opravdu jen pouhý název. Tuto rostlinu také možná znáte jako medinilu a pokud ne, zajisté poznáte její půvabné převislé květy. Sice se řadí mezi květiny, které se nepěstují zrovna jednoduše, a tak budou vhodnější spíše pro zkušenější pěstitele, za to vás ale potěší krásnými exotickými květy. Vyzkoušíte si její pěstování také? 

Tupoušek pyšný nebo Medinilla Magnifica

Pokud medinilu zahlédnete v květinářství, věřte, že vás okouzlí na první pohled. Krásná růžová květenství nepřehlédnete ani tehdy, když budete chtít. Nejenže má nevídané převislé květy nezvyklého tvaru, ale i nádherná růžová barva působí velmi příjemně. Tuto krásku však bohužel nelze pěstovat všude. Preferuje vlhká místa, proto pro ni budou zimní zahrady či vlhké domy nejvhodnější. V suchém panelákovém bytě by se jí nedařilo a brzy by vám uhynula. 

Ve své domovině, tedy v tropické části Filipín, roste ve světlých částech pralesa, kde tvoří keř či strom, který dorůstá až do výšky 1,5-3 metry.   

medinilla
Foto: Pixabay

Zásady pěstování – pěstování a květy

Tupouška bohužel nezahlédnete v každém malém květinářství. Většinou však ve větších květinářstvích nebo v hobby marketech. Je to tím, že jeho pořizovací cena není příliš nízká, a navíc rostlinu není snadné množit. Jak už jsme zmínili, květina potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, a tak se jí bude více dařit v zimních zahradách nebo tam, kde ji můžete dopřát vlhko a časté rosení. Tupouška můžete také sprchovat, což jeho dekorativním a žilnatým listům jedině prospěje. 

Co vás na první pohled upoutá, tak jsou půvabné květy, které se na rostlině objevují od února do srpna, kdy se květy postupně rozvíjejí a dosahují délky až 15 či 20 centimetrů. Jakmile květy odkvetou, zůstanou na rostlině fialové bobule.  

Pěstování v létě a v zimě

V létě je dobré rostlinu umístit do polostínu. Můžete ji také umístit ven pod vzrostlý strom, ale stále musíte hlídat substrát v květináči, který by měl být neustále vlhký, nesmí vyschnout. Zároveň dejte pozor na přemokření. Pokud si na tento krok netroufnete, nemáte čas vlhkost substrátu kontrolovat, nechte jej raději v zimní zahradě. Substrát má rád pro pokojové rostliny s přídavkem rašeliny a hnojení jednou za 14 dní. 

V zimě rostlina potřebuje polostín, mírnou zálivku a teplotu kolem šestnácti stupňů. V zimním období rostlinu přestaňte hnojit. Co je opravdu důležité dodržet, tak je vzdušná vlhkost i v období zimy. Teplota bude také důležitá, abyste předešli napadení škůdci.   

Zdroj: https://www.guide-to-houseplants.com/medinilla-magnifica.html

https://whyfarmit.com/medinilla-magnifica/

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)