Lanýž – nejdražší potravinu světa najdete i u nás! Na sběr ale zapomeňte!

Lanýž

Znáte nejdražší potravinu světa? Ano, lanýže, houby ze známého rodu zvaného Tuber lákají sběrače po celém světě. Gurmáni si doslova libují a kuchaři chtějí z této nedostatkové suroviny připravovat ty nejlepší speciality. Není se čemu divit, jelikož aroma lanýžů je velmi silné. Mnohým lidem je nepříjemné, protože může připomínat petrolej či něco zatuchlého. Přesto se nedá ničím nahradit a za lanýže lze dostat pěkný balík peněz. 30 cm pod zemí se ukrývá mnohde doslova poklad. Sbírají je specialisté s vycvičenými psy a prasaty, případně specifickými muškami. Jaké lanýže existují, jaká je jejich hodnota, kde je najdeme a lze je vypěstovat?  

Jaké lanýže existují a kolik stojí?

Existuje hned několik druhů lanýžů. Tím úplně nejdražším je lanýž bílý. Ten je standardně vykupován za cenu okolo 1200 eur za 1 kg, což odpovídá cca 33 000 korunám. U nás může stát až 80 000 korun. Jinak se cena odvíjí dle velikosti konkrétního kusu. Situace je obdobná jako u diamantů. Čím je lanýž větší, tím je samozřejmě dražší. Jen pro orientaci, nejdražší lanýž století se našel v roce 2007 a vážil 1,5 kg. Vydražen byl nakonec za neskutečných 330 000 dolarů, tedy zhruba 8 400 000 korun. Bílý lanýž je ceněn především pro velmi silné a dlouho trvající aroma. Známý a v gastronomii ceněný je také lanýž černovýtrusý. Jeho cena osciluje okolo 900 eur za kg. Jinak se používá i lanýž letní s cenou kolem 100 eur za kg.

Hledání lanýže

Foto: Pixabay

Rostou i v našich podmínkách

Lanýže potřebují ke svému růstu kořeny stromů, s nimiž žijí v symbióze. Jedná se především o buky, smrky či lísky a jiné. Z nejznámějších nalezišť jmenujme třeba francouzskou oblast Perigord. Hodně známé jsou i v Burgundsku. Nachází se ale třeba i v italském Piemontu a na Istrii. U nás se mohou vyskytovat také, nicméně sbírat je nezkoušejte, jelikož jsou chráněné zákonem.

Vznikly už i lanýžárny

Odborníci jsou už nyní schopni lanýže pěstovat ve speciálních pěstírnách. Na pozemku se vysází symbiotické stromy a následně jsou naočkovány houbou. Tradičně se jedná o lanýž černý. Několik let se čeká, jestli se houby chytí. Vznikají typická holá kola bez vegetace okolo stromů. Aktuálně se pracuje na pokusech pěstovat nejdražší lanýže bílé. Tak uvidíme…

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.