Květy tymiánu můžeme využít. Nabízíme návod

Tymián květ

Tymián obvykle pěstujeme, abychom si mohli užívat jeho aromatických listů. Někteří zahradníci vykvetení rostliny co nejvíce oddalují zaštipováním horní části bylinky, aby mohli listy používat co nejdéle. Pokud tymián vykvete, disponuje bílými nebo fialovými květy, které jsou velmi atraktivní. V tomto období už se ale nevyplatí sklízet listy, protože budou méně chutné a aromatické. Květy mohou přilákat užitečný hmyz do vaší zahrady.

Proč tymián kvete?

Je přirozenou součástí životního cyklu celé spousty rostlin, že vykvetou. Tím se připravují na konec svého životního cyklu a na produkci semen. Květy některých rostlin lze využít na spoustu zajímavých aplikací. Kromě toho, že skvěle vypadají, je možné z nich vyrobit různé produkty (sirupy, medy a podobně). Jak je to s využitím květů tymiánu, které se objevují obvykle od konce jara do léta? Poté, co tymián odkvete, můžete rostlinu seříznout na úroveň země.

Tymián květFoto: Pixabay

V kuchyni

Květy tymiánu jsou jedlé, a proto je můžete použít v kuchyni. Platí, že čím déle byly ponechány na rostlině, tím silnější chuť budou mít. Ideální je stáří asi tři týdny. Květy lze použít stejným způsobem, jako listy. Je ale třeba počítat s tím, že mají jemnější chuť, než listy. Použijte je do masových i zeleninových pokrmů, do salátů, ozdoba sýrových či jiných talířů.

Bylinkový čaj

Květy je možné nasušit nebo je i čerstvé používat k přípravě bylinkového čaje. Mají jemnější chuť, než čaj, který si připravujeme z listů a přitom mohou poskytnout stejné množství zdravotních výhod. Spousta lidí má proto čaj z květů ve větší oblibě, než čaj připravený z listů.

Atraktivní rostliny

Pokud se rozhodnete květy na rostlině ponechat, je to vaše volba. Pravdou je, že jsou velice atraktivní a mohou vaší zahradě poskytnout další paletu barev. Přilákají užitečný hmyz (opylovače). Z květů si můžete vyrobit také voňavou květinovou výzdobu. Poté, co květy odkvetou, můžete si nasbírat vlastní semínka. Počkejte, až květy zhnědnou a pak je odstřihněte. Dejte je do papírového sáčku a nechte v chladu a suchu asi dva týdny. Poté květy jemně promněte, čímž uvolníte semena. Tímto způsobem lze získat semena pro příští sezónu.

Zdroj: https://www.urbangardengal.com/how-to-use-thyme-flowers/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!