Okurkový sirup – zpracujte letošní úrody oblíbené zeleniny docela novým způsobem

Okurkový sirup: Velká úroda okurek je pro zahradu požehnáním. Ovšem ne vždy si to myslí i zahradníci – vždyť leckdy už ani netušíme, jak bychom okurky spotřebovali. Naštěstí lze najít mnoho různých receptů.

Okurky jsou velmi chutnou a výživnou zeleninou. A jsou také nízkokalorické, protože obsahují hodně vody a jen minimu tuků nebo cukrů. To se samozřejmě při přípravě sirupu trochu změní, ale to nijak nevadí.

Okurkový sirup

Naučte se okurky využívat mnohem lepším způsobem.

Budeme potřebovat:

  • 0,5 litru šťávy z okurek
  • 0,25 kg cukru
  • 1 lžíce citrónové šťávy nebo 5 g kyseliny citrónové

Foto: Pixabay

Jdeme na to:

Okurky oloupeme a nastrouháme nebo nakrájíme a vložíme do odšťavňovače. Množství okurek nelze přesně určit, každá je jinak vodnatá. Odměřené množství šťávy dáme do kastrolu, přisypeme cukr a přidáme šťávu z citrónu. Pomalu zahříváme, až je cukr rozpuštěný. Pak odstavíme a slijeme do lahvičky. Uchováváme v lednici, kde vydrží několik dní.

Udělejte si sirup do zásoby

Ovšem leckdy si chceme udělat i sirup, který nám vydrží o něco déle – třeba i na zimu. Ovšem ani to není s okurkovým sirupem nemožné. A jak na to?

Trvanlivější sirup (ovšem za cenu mírně pozměněné chuti) získáme, když místo čerstvého citrónu použijeme kyselinu citrónovou a směs povaříme, stačí tak 2 minutky. Slijeme do skleniček, utáhneme víčka a otočíme dnem vzhůru. Po vychladnutí můžeme uchovávat ve spíži.

Zdroje:

https://www.vareni.cz/recepty/domaci-melounova-limonada-s-matou-1655409372386/

https://www.toprecepty.cz/recept/43796-bylinkova-limonada/

https://sazenicka.cz/netresk-ucinky/

https://brno.rozhlas.cz/okurkovy-sirup-8030291

https://www.toprecepty.cz/recept/35319-okurkova-limonada/

https://www.zahrada.cz/forum/skalnicky/netresk-214624/?kotva=netresk-214722

https://www.ireceptar.cz/zdravi/netresk-med-lek-30000521.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)