Květáková růžice se nevyvíjí správně: co může být příčinou

Květák

Květák (Brassica oleracea L. var. Botrytis L.) má zcela nezaměnitelnou chuť, pro kterou se používá v celé řadě skvělých pokrmů. Nemusíte jej připravovat pořád jen v trojobalu! Připravte si květákovou polévku, pyré, saláty a přidávejte je také k pečené či dušené zelenině. Po krátké tepelné úpravě (blanšírovaní) je možné květák také zamrazit. Pěstování vlastního květáku není ale nic jednoduchého. Existuje celá řada nástrah, které na nás čekají. Tak například to, že slibně vypadající růžice se přestane vyvíjet tak, jak by měla. Příčin může být hned několik.

Příliš nízká teplota

Květák patří k rostlinám, které si poradí s nízkými teplotami. Avšak ne dlouhodobě. Pokud je rostlina v období, kdy má již vyvinutou růžici, vystavena teplotě nižší než -2 °C, pak dochází k jejímu odumření. Teploty kolem 7 °C dokáže tolerovat, avšak ne dlouhodobě. To totiž vede k tomu, že se vyvine několik menších růžic.

Květák

Foto: Pixabay

Příliš vysoká teplota

Pokud je teplota vyšší, než 25 °C, růžice květáku se nezačnou vůbec tvořit. Teploty vyšší než 20 °C vedou k tomu, že se opět vytvoří několik drobných a nažloutlých růžiček.

Přesazování

Vzhledem k tomu, že květák pěstujeme vždy ze sadby, čeká nás jeho přesazování na konečné stanoviště. To může být velmi nebezpečné, protože kořenový systém může být snadno poškozen. A to následně vede k tomu, že se růžice nevyvine správným způsobem. Při přesazování je proto být obzvláště obezřetní.

Nedostatek vlhkosti

Při pěstování květáku je důležité udržovat správnou vlhkost půdy, a to už od samotné výsadby. Při tvorbě růžic by vlhkost měla být 75 až 80 %. Vyšší nebo nižší vlhkost způsobí, že se růžice zmenšují, deformují nebo se špatně vybarvují. Taktéž jsou náchylnější k onemocnění a hnilobě.

Poškození škůdci

Také škůdci mohou být důvodem, proč se růžice nesprávně vyvíjí. Proto je třeba rostlinu chránit také před škůdci.

Sucho a horko

Kombinace horkého počasí a sucha vede k tomu, že rostlina vytvoří několik drobných a zažloutlých růžiček. Na nich si bohužel moc nepochutnáte.

Kyselé pH půdy

Pokud je pH vaší půdy kyselé, jedná se o nevhodné prostředí pro růst květáku. Výsledkem budou drobné růžičky.

Zdroj: https://budujesz.info/artykul/uprawa-kalafiora-wszystko-co-warto-wiedziec,1358,2.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!