10 tipů, jak správně zalévat orchideu. Zjistěte, na co nezapomínat a co nepodcenit

Orchidej ve skle

Jak správně zalévat orchideu? Nesprávné zalévání je nejčastější příčina žloutnutí listů u orchidejí, která může později vést k úhynu celé rostliny. Způsob zalévání orchideje je víceméně pro mnohé známý. Namísto běžného zalévání stačí květináč s rostlinou ponořit do vody na dvacet až třicet minut a pak nechat dobře okapat přebytečnou vodu.

Při zalévání však může hrozit i několik jiných úskalí, na které je třeba si dát pozor. Seznamte se s nimi.

Dejte pozor na vhodný čas

1. Orchidej zavlažujte ráno.

2. Základní pravidlo intenzity zavlažování je: jednou týdně během zimy a dvakrát za týden v létě.

3. Orchideje v menších nádobách potřebují zálivku častěji než ty ve větších nádobách.

4. O další zálivce nerozhoduje suchý povrch substrátu. Níže uložené vrstvy substrátu mohou být totiž stále vlhké. Pomocí tužky nebo špejle však snadno zjistíte, zda je zálivka nutná, nebo ne.

Vyberte ten správný typ vody

5. Dešťová voda je nejlepší, protože shromažďuje prach, pyl a jiné organické materiály, které přispívají k výživě rostlin. Voda z vodovodu by měla být používána s opatrností. Ideální je, když ji převaříte.

6. Zavlažujte vždy vodou pokojové teploty. I když účinky polévání studenou vodou nejsou okamžitě viditelné, postupně může dojít k vážným fyziologickým poruchám, které mohou vést až k úhynu rostliny.

Orchidej

Foto: Pexels

Zalévejte svou orchidej správně

7. Pozor při zalévání na listy. V případě, že voda zůstane na listech, otřete ji.

8. Místo, odkud vyrůstají listy a stonek, udržujte vždy suché. Pokud se náhodou stane, že v tomto místě zůstane voda, vysušte ji papírovým ubrouskem.

9. Nadměrné zalévání vede k žloutnutí listů, což způsobí pozdější úhyn rostliny. Pokud zjistíte příznaky žloutnutí listů a hnilobných kořenů, zastavte zálivku na několik týdnů.

10. Při zalévání dávejte pozor na to, aby nebyly kořeny neustále ve vodě. Proto po zalévání musíte vylít vodu z misky pod květináčem.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-casto-zalevat-orchidej-30000907.html, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/8108-jak-spravne-pestovat-orchidej-aby-zase-vykvetla-dejte-ji-cukr-a-vystavte-rostlinu-sokove-terapii-svetlem

Náhledové foto: Freepik

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)