Které potraviny nikdy nepřipravovat v alobalu a proč: Ochraňte si zdraví jednou provždy

Které potraviny nikdy nepřipravovat v alobalu a proč: existují látky, které se mohou do vašeho jídla uvolnit, a to byste zcela jistě nechtěli.

I když se alobal často používá jako praktický a snadný způsob, jak zabalené potraviny uchovat nebo připravit je na grilu nebo v troubě, existuje několik potravin, které by neměly být připravovány v alobalu. A jaké to jsou?

Kyselé potraviny a sýr

Kontaktem kyselých potravin (například rajčat, citrusových plodů) s hliníkovým alobalem může dojít k chemické reakci, což může vést k uvolňování hliníku do potravy a ovlivnit chuť potraviny. Sýr by rovněž neměl být balen do alobalu, protože může absorbovat kovovou chuť.

A jak jsou na tom potraviny s vysokým obsahem soli? Pokud použijete alobal pro potraviny s vysokým obsahem soli (například slaninu), může to způsobit korozi a poškození alobalu.

Je tedy důležité pečlivě zvážit, které potraviny jsou vhodné k přípravě v alobalu a které ne, aby nedošlo k poškození potravin nebo zdraví.

Pixabay

Které potraviny nikdy nepřipravovat v alobalu a proč Foto: Pixabay

Jak upéct řepu (i jiné druhy zeleniny) v alobalu

Červená řepa je velmi zdravá, šťáva zní se používá například na očištění těla při detoxu. Chutnější je ale tepelně upravená. Kromě toho, že prospívá zdraví, je i levná a pokud ji správně připravíte, určitě zachutná celé rodině. Odrazuje-li vás její výrazně červená šťáva a nechcete, aby to ve vaší domácnosti vypadalo jako u upírů po hostině, je pečení v alobalupečení v alobalu pro vás ta správná volba. Nejen že úklid omezíte na minimum, ale řepa si zachová výraznější chuť, nevyluhují se minerály a vitamíny a pečením navíc ještě zesládne. Totéž platí i o ostatních druzích zeleniny, pečení v alobalu je prostě bomba!

Jak na to

Abyste nerozpalovali troubu kvůli pár kouskům, upečte řep víc, případně je přidejte do trouby při pečení masa a podobně. Řepy v dobře uzavřeném alobalu třeba položte vedle pekáče. Upečená řepa vydrží v lednici několik dní.

  1. Řepy důkladně, ale opatrně omyjte, abyste nepoškodili slupku. Kořínek ani vršek neodřezávejte, jinak zbytečně unikne lahodná šťáva.
  2. Každý kousek zvlášť zabalte důkladně do alobalu (možno i dvojitého), přeložení bude nahoře. Takto je naskládejte vedle sebe na pekáček.
  3. Pokud chcete, řepu pokapejte olejem, octem, osolte, opepřete, přidejte koření. Skvělá kombinace: sůl, pepř, rozkrojená palička česneku, olivový olej, balzamico, bazalka.
  4. Pekáček vložte do trouby rozpálené na 200 °C a pečte 1-1,5 hodiny do měkka. Měkkost zjistíte vpíchnutím nože přímo přes alobal, musí hladce zajet, jako do uvařené brambory.
  5. Řepu vyndejte, nechte chvíli vychladnout, případně alobal propíchejte, aby vyšla pára.
  6. Je lepší ji před konzumací oloupat, ale lze ji jíst i se slupkou. Nakrájejte ji na plátky nebo kostičky a podávejte jako přílohu k masu nebo samostatně třeba ve formě carpaccia s kozím sýrem. Ochuťte dle libosti solí pepřem, pár kapkami oleje či octa.

 

Zdroje: https://cervena-repa.cz/cervena-repa-pecena-v-alobalu/, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-pect-cervenou-repu-v-alobalu/, http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/cervena-repa-pecena-v-alobalu, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/alobal-dobry-pomocnik-oblibene-recepty/, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/11890-seznam-potravin-ktere-se-do-alobalu-nesmi-balit-protoze-by-mohly-absorbovat-skodlivy-hlinik

Které potraviny nikdy nepřipravovat v alobalu a proč: Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)