Čaj matcha – zelený poklad nejenom pro zimní měsíce se pěstuje opravdu unikátním způsobem

Matcha není odrůda čaje, ale ve skutečnosti druh jeho zpracování. Jde o jemně mletý zelený čaj, který zůstával 800 let vybraným nápojem japonské elity. Dnes se z téměř neznámého produktu zařadil na špičku oblíbenosti u milovníků exotické kuchyně i těch, kterým záleží na jejich zdraví. Má totiž celou řadu výhod.

Matcha se pěstuje po všech stránkách úplně jinak než všechny ostatní čaje. Přemýšlíte, kde se vzala jeho jemná chuť? Je to tím, že se čajovníková pole několik týdnů před sklizní zakryjí sítěmi, to proto aby k lístkům dopadalo jen minimum slunečního světla. A jako bonus se sbírají se jen ty nejmladší lístky. Tím je zaručena jedinečná chuť.

Jak se vlastně matcha vyrábí

Při procesu sušení se odstraní vše, co se nemůže pyšnit nejjemnější chutí – tedy především žilky, řapíky či stonky. Vše se pak zpracovává v žulových mlýnech, v nichž se mele jen samotná dužina listů. Hlavně proto má unikátní čaj matcha tak jemnou a nasládlou chuť.

Jemně mletý čaj je už hotovým produktem. Při jeho zpracování nedochází k fermentaci, nepřidávají se do něj žádná barviva (ano, ta svěží zelená barva je opravdu přirozená), přísady, ani konzervační látky.

Foto: Protext

V čem je matcha unikátní

Díky velkému obsahu chlorofylu má matcha pro náš organismus značnou výhodu – je totiž plný antioxidantů a aminokyselin. Právě tyto látky skvěle povzbuzují mozek, zlepšují soustředění a samozřejmě v případě potřeby dodávají postupnou dávku energie až po dobu šesti hodin.

Matcha se tak u vyznavačů zdravého životního stylu používá často jako šetrnější náhražka kávy. Je to proto, že tento nápoj obsahuje na rozdíl od čaje opravdu vysokou dávku kofeinu, která je na vrcholu svého působení asi půl hodiny po požití. Cítíte se tedy skvěle – poté ovšem efekt prudce klesá. Matcha pomáhá kontrolovat hmotnost a navozuje pocit dobré nálady. A najdeme v něm i velké množství vlákniny, nebo vitamíny A, E, C a minerály, jako železo, vápník, draslík, zinek.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: Značka Matcha Tea slaví 10. narozeniny | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)