Jabloň karneval

Jabloň Karneval: Skvělá volba nejen na uskladnění

Uvažujete o výsadbě nějaké jabloně? Jasně, proč ne? Vždyť právě nyní na podzim je čas nějakou odrůdu vybrat. Naším tipem je jabloň Karneval. Tato nová vysoce rezistentní odrůda je minimálně pozoruhodná. Vyznačuje se vysokou plodností. Jablka jsou poměrně velká a mají žlutozelenou barvu s typickými červenými pruhy. Vzhledově rozhodně zaujme a chuťově také. Jablíčka jsou typická lehce kyselou chutí a vysokou šťavnatostí. Jen je zapotřebí zdůraznit, že se sklízí až nyní na konci září. Konzumní zralost přichází v zimě od prosince do února. Jíst se jablka dají ale samozřejmě také přímo ze stromu.

K výsadbě přistupte nyní

Určitě, podzimní obrobí je ideální. Vysazovat ale jabloň můžete klidně i na jaře. V takovémto případě ji ale budete muset více zalévat, jelikož přichází o zimní vláhu. Pozor je zapotřebí dát při výsadbě na to, aby očko této odrůdy bylo nad povrchem země. Při výsadbě tak odstraňte přebytečné výhony. Ty stávající by měly být zkráceny o 1/3, přičemž střední bude převyšovat ty boční. V příštím roce se zahnojí dusíkatými hnojivy po odkvětu.

Jabloň karneval

Řez stromu v dalších letech

V následujících letech je zapotřebí řešit udržovací řez koruny. Suché a nemocné větve musí jít jednoznačně pryč. Koruna musí mít zkrátka dostatek světla. Prořez by se měl řešit v období od února do března. Musí mít také minimální plochu. Pozor si dejte i na přítomnost otřepení, ta by vznikat v žádném případě neměla. V případě řezu na očko směřujte spád směrem od něj. Voda musí odtéct mimo.

Jabloň karneval

Jak ochránit tuto jabloň?

Určitě se vyplatí postřik proti květopasu jabloňovému. Na začátku května můžete postříkat Mospilanem či Calipso. Na obaleče jabloňového platí třeba Zeon či Karate. Stejně tak je vhodné chránit strom proti mšicím. Třeba Mospilanem. Jinak je tato jabloň rezistentní.

Jabloň karneval

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. Libuš Odpovědět

  Je báječné, jak radíte. Stříkaná jablka si může každý koupit. Já mám radši třeba červivá, ale zdravá.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   je na každém, nikde nepíšu, že musíte. Já také nestříkám.
   Na stromek je sice hezký pohled, viz obrázek, nicméně opravdu hezký jablek bez červů a deformací je velmi málo.

 2. Ing. Miroslav Pavlík Odpovědět

  Nestrašte chemií, bez používání chemie bychom umírali mnohem dříve. Při postřicích je třeba přísně dodržovat lhůty, které jsou vždy uvedeny na přípravku. Kdo chce jíst jablka s červy, může. Možná mu budou chutnat víc samotní červi, tak ať je sní a zbytek jablka může zahodit. Biopotravinám se vyhýbám, bylo z nich většina hromadných infekcí a jediný rozdíl proti ostatním je vyšší cena.

 3. Viki Vikina Odpovědět

  Podle mě malé stromky se určitě vyplatí pár let ošetřovat, aby stačily zesílit. Pak už se asi stromky umí bránit i samy, nebo je možné je postříkat jen jednorázově v letech přemnožení škůdců, případně použít lepové desky, lapače apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *