Kopretina

Kopretina: Pěstování zdánlivě obyčejné krásky

Kdo by neznal koptretinu? Tato tradiční květina, jíž jsou na jaře plné louky, je přece jakousi samozřejmostí ve slovníku každého z nás! Proč ale takovou kopretinu nepěstovat přímo doma? Trvalka se dokáže dorůst výšky až 1 m. Kopretina se často označuje jako Chrysanthemum. Aktuálně se ale řadí do rodu Leucanthemum. Známá je krásnými velkými bílými květy jemně třepenitého charakteru. Prostřední terčík květiny je sytě žlutý. Jak na pěstování této krásky? Pár rad, jež vám dáme, se určitě bude hodit.

Různé druhy, různá květenství

Odrůdy kopretiny Leucanthemum jsou mnohé. Klasiku představuje zejména L. maximum, tedy kopretina největší. Ta se vyznačuje krásnými velkými květy, jimiž se rostlina může chlubit od července. Poměrně častou záležitostí je také kopretina bílá, tedy L. vulgare. Plnými květy se vyznačuje Esther Read dorůstající výšky 60 cm. Volit lze i Snowcap s výškou 15 cm či Wirral Supreme a svýškou 90 cm a poloplnými květy.

Zásady pěstování kopretiny

Náročnost kopretiny z pohledu pěstování je minimální. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která má ráda jak polostín, tak i přímé světlo. Je to v podstatě úplně jedno. Jako substrát bohatě postačí standardní zahradní zemina. Pozor je zapotřebí dát pouze na přemokření, které může být z pohledu kvality růstu rozhodující. V mokru kopretina uhnívá. Na květy se můžete těšit v průběhu června, července a srpna.

Množení a přesazování kopretiny

Rozmnožovat kopretinu se vám zcela jistě podaří. Děje se tak na jaře prostřednictvím dělení. Na jednom stanovišti se nejvíce daří kultivaru L. maximum. Vydrží klidně i po dobu třech let. Pak je nutné rostlinu rozdělit a přesadit. Ze škůdců kopretinu nejčastěji ohrožují mšice. Na ty ale existuje spousta nejrůznějších postřiků, takže se jich není zapotřebí nijak výrazně obávat.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Renča Odpovědět

  Dobrý den,
  co mám teď na podzim provést s vysokou velkokvětou žlutou kopretinou na záhonech?Mám jich velké množství,mám je seříznout a nechat v zemi,nebo rozdělit trsy a uchovat ve skleníku do jara?( skleník mohu přitápět dle potřeby).
  Děkuji za odpověď.Renata.

 2. Milena Kršová Odpovědět

  Dobrý den , mám bílou kopretinu L vulgare. Mám ji na balkoně v květináči a ráda bych se dozvěděla co s ní po odkvětu mám udělat..seříznout.., přesadit…Můžete mi poradit? Děkuji.

 3. Alena Odpovědět

  Dobrý den. Mám kopretinu a uz je na podzim uschla mám jí ostríhat? A jak? Dík s pozdravem paní Alena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *