Komáři na zahradě – jak je vypudit jednou provždy, aniž byste museli sáhnout k chemickým přípravkům? Vsaďte na moudrost našich předků

Pokud bydlíte poblíž řeky, rybníka, nebo třeba jen potoka, pravděpodobně jejich nálety trpíte také. A protože je v české krajině naštěstí vody dost, šance, že se u vás jednou za čas přemnoží komáři, je poměrně velká. Vypořádat se s komáry na dobro bohužel jen tak nelze, přesto existují metody, jak se před nimi bránit.

Přirození nepřátelé

Komáři jsou stejně jako všechny další živé organismy nedílnou součástí ekosystému a mají své místo v potravním řetězci. A tak mají také své přirozené nepřátele, kteří je loví. Ze živočišných druhů, které žijí i v Česku, jde například o hmyzožravé ptáky, jako jsou sýkory či vlaštovky, ale také pavouky a některé druhy ryb. Ty se spolu s vážkami živí hlavně larvami komárů. Pokud je ve vašem okolí dostatek těchto hmyzožravců, komáří pokolení obvykle dovedou držet na uzdě. Ostatní zástupci živočišné říše však nejsou pro komáry jedinou hrozbou.

Foto: Pixabay

Místo repelentu se dají použít i bylinky

Rostliny, které komáry odpuzují, rostou běžně na zahradě. A o jaké jde? Ve hře je například aksamitník rozkladitý (Tagetes patula)alias afrikán či smraďoch, který obsahuje látku zvanou pyrethrin. Ta odpuzuje:

  • komáry,
  • mouchy,
  • mšice
  • a další dotěrný hmyz.

Vysázet však lze i další rostliny, které komáři doslova nesnáší. Ve hře je například petržel, kopr, bazalka nebo například oblíbená voňavá máta (nejlépe ta skutečně peprná nebo jiná s výrazným mentolovým aroma). Mezi další osvědčené tipy patří i další šikovné kousky z rostlinné říše, jako například pelyněk nebo levandule, česnek či cibule. A pomoci může i eukalyptus.

Zdroj: https://weiki.bio/9-zpusobu-jak-se-zbavit-slimacich-najezdniku/?gclid=EAIaIQobChMI28X17pCM-AIVso9oCR2SbAvrEAAYAiAAEgKCrvD_BwE, https://www.biocont.cz/?gclid=EAIaIQobChMI28X17pCM-AIVso9oCR2SbAvrEAAYASAAEgKo5PD_BwE

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)