Jak si zlepšit okolní vzhled u svého bazénu

Okolí bazénu

Když už bazén máte, proměňte ho v extravagantní oázu tím, že ho osázíte chutnými (na pohled) rostlinami. Musíte však pečlivě vybrat rostliny, které se budou hodit do blízkosti bazénu nebo vířivky. Něco, co je lákavé na výšku 61 cm, se může rychle rozvinout a shodit listy a různé nečistoty do vašeho bazénu, a to nemusíte čekat moc dlouho. Prozkoumejte ty nejlepší rostliny, keře, stromy a okrasné rostliny, které přežijí a budou skutečně vzkvétat, když budou vysazeny v blízkosti bazénu plného stříkající chlorované nebo slané vody.

Ať už vybíráte rostliny na ochranu nebo na okrasu, existují tři hlavní úvahy při výběru výsadby pro okolí bazénu: Měly by se vázat, přizpůsobovat a zapadat do zbytku vašeho zařízení a domu. Měly by se snadno udržovat a být bezpečné pro děti a domácí zvířata. Měly by se dobře vyvíjet v místním klimatu nebo mikroklimatu na vašem pozemku. Zde je 16 možností rostlin pro úpravu bazénu, které vnesou na vaši terasu barvu, povrch a vůni.

1. Zamyslete se nad Sukulenty

Sukulenty se stávají stále známějšími a koordinují se s ostatními rostlinami na předních i zadních dvorech. To znamená, že je lze nalézt rozvíjející se u bazénu, kde mohou být zakládacími rostlinami, které jsou stálezelené (nebo mají jakoukoli barvu), mají sochařský tvar a jsou odolné. Je potřeba, aby  sukulenty vysazené v blízkosti bazénů a lázní neměly ostny (bodláky nebo jehlice), které mohou náhodně zranit děti a návštěvníky bazénu v plavkách. Mnoho sukulentů nemá trny, a pokud ano, mohou být malé. Větší sukulenty s trny lze vysadit v zadní části okraje nebo vyvýšeného záhonu. Nejlepší sukulenty pro aranžování bazénů zahrnují:

 • Netřesk
 • Agáve
 • Apténie srdčitá
 • Tlustice
 • Dudleya
 • Pupovice
 • Pryšec
 • Kolopejka
Sukulent
Foto: Pixabay

2. Využít se dají i okrasné trávy, ale pozor na ně!

Tyto trávy mohou být lehčí pro údržbu a některé jsou vzhledově nápadné v blízkosti bazénů. Tyto druhy trav nejsou traviny, které znáte – mezi okrasné trávy patří ostřice, vlnatky a bambusy. Mezi nejlepší trávy pro výsadbu blízkých bazénů patří:

 • Žlutý chvostoskok
 • Obří rákos
 • Bambus (některé druhy mohou být invazní)
 • Citronová tráva
 • Kostřava modrá
 • Trávník obecný
 • Japonská krvavá tráva
 • Pýřitá tráva
 • Sítina
 • Zebřina

3. Chutná a praktická vinná réva

Réva se šplhá přes přepážky a proplétá se zdí a mřížemi. Většina z nich je rychlými producenty a může rychle nabídnout pomoc při vytváření jakési bezpečnostní zástěny kolem bazénů nebo může být připravena jako živá střecha na altánech a pergolách. My vám doporučujme tyto liány:

 • Passionflower
 • Jessamine Carolina
 • Jasmín
 • Zimolez
 • Trubkovitá liána
 • Růže Lady Banks

4. Jak je to se stromy?

Pečlivě vybírejte stromy, které se budou vyvíjet v blízkosti bazénu, a mějte na paměti extrémní vzrůst a šířku. Zatímco zvažujete potenciální stromy, hledejte takové, které nebudou dělat nepořádek, když budou shazovat své listy, květy nebo plody, takže se vyhněte všemu, co má pupeny.

5. Rostliny, kterým nevadí sucho

V případě, že žijete v suchém podnebí nebo v lokalitě, kde se vyskytuje delší období sucha, mějte na paměti, že je potřeba zavlažovat. Mnohé rostliny jsou odolné vůči suchu, zejména poté, co se kořeny v půdě vytvářely po dobu přibližně jednoho roku při běžném zalévání.

6. Zahrada plná květináčů

Zahrady obložené zahradními květináči lze dokonale uspořádat rostlinami, které mají srovnatelné nároky na péči. Navíc je lze přemisťovat v závislosti na ročním období, překvapivém klimatu a mimořádných událostech. Zvolte odolné rostliny, které se řídí plánovanou technikou tmelu a různou výplní. Nebo vyberte jeden druh rostliny, která v květináči zcela vyniká.

Květináč
Foto: Pixabay

7. Voňavé rostliny, které navodí příjemnou atmosféru

Nic nevoní lépe než oslnivá vůně, která pochází ze samotné přírody, zejména ze sladce vonících lián, keřů a stromů. Vysaďte jich pár v blízkosti bazénu, verandy, podél cesty nebo tam, kde hodujete venku. Několik rostlin se stává voňavějšími ve večerních hodinách.

8. Tropické rostliny

Mnozí majitelé bazénů sní o bazénu obklopeném tropickou úpravou jako o dokonalé soukromé terase. Pokud to klima dovolí, může se oblast bazénu stát tropičtější díky rozšíření tropických rostlin. Mezi exoticky vypadající rostliny pro úpravu bazénu patří:

 • Rajský pták
 • Banánovníky
 • Ibišek
 • Canna
 • Palmy
 • Papyrus
Banana
Foto: Pixabay

9. Zastánci kaktusů si také přijdou na své

Zatímco jejich trny nejsou něčím, s čím byste vy a vaši návštěvníci museli přijít do styku, kaktus může být nápadný a běžný v blízkosti bazénu v opuštěných čtvrtích. Vysaďte je do vyvýšených záhonů nebo květináčů dostatečně vzdálených od bazénu a centra dění.

Půdní krytiny

Pokud se přikláníte k výsadbám, které jsou zajímavější než trávník, mohou půdní krytiny nabídnout zajímavý povrch a barvu kolem bazénu. Většina půdních krytin není považována za okrasnou a předpokládá se, že bude pošlapána. Vyzkoušejte jako půdní krytinu krásnou a nádherně se vyvíjející Jenny – vyvíjí se velmi rychle – a budete ji moci využít i k šplhání po přilehlé mříži. Skotská zeleň nebo mech je další půdní pokryv. Je choulostivá na chůzi a vypadá bohatě mezi dlažbou kolem bazénu nebo cesty.

Stálezelené rostliny a živé ploty

Stálezelené rostliny a ploty nejsou pouze pro vaši předzahrádku. Jejich využití pro oživení bazénové zóny může přinést řadu výhod. Stálezelené ploty, jako jsou zimostrázy, poskytují bezpečnost, jsou jednoduché na údržbu, jinak je skutečně můžete zastřihnout do vzletných tvarů. Když se rozrostou, může stálezelený jehličnan, například cypřiš, nabídnout stín před žhavým letním sluncem. Při expanzi většina stálezelených dřevin a plotů neznečistí vodu v bazénu, ale pozor na několik stromů, které dokáží před zajištěním bazénu, shodit jehličí v rámci podzimního času.

Volně rostoucí květiny

V případě, že se přikláníte k neformální scéně kolem vašeho bazénu, dejte přednost rostlině s divokými květinami. Tyto trvalé výhonky vnesou na vaši terasu okouzlující domácí módu. I ony mohou přilákat kolibříky, motýly a užitečná strašidýlka, jako jsou berušky. Četné převládající divoké květiny přilákají včely, takže tyto trvalky vysazujte daleko od relaxačních křesel a okolí bazénu. Divoké květiny vypadají skvěle, když jsou vysazeny na obzoru scény, třeba vzadu nebo lemují strany bazénu, takže se budete vznášet a dívat se na kultivaci, protože vlají ve větru.

Skalní zahrady

Pokud máte bazénbazén s vodními prvky, které počítají s kameny, kameny uzpůsobené k výrobě chodníku a dalšími detailními a designovými terénními úpravami, zvažte uspořádání s oslnivými, voňavými a barevnými květinami, jako jsou například plamenka, které roztomile vykukují z puklin. Sukulenty, jako jsou netřesky, navíc vypadají přirozeně v okolí bazénu. Hledejte rostliny, které si cení tepla a vydrží několik suchých období, protože skály mohou být horké v případě, že se nacházejí v okolí bazénu a na přímém slunci.

Speciální měsíční rostliny pro okolí bazénu

Pokud zbožňujete noční koupání a zábavu, zvažte vysazení měsíční rostliny, která se ve tmě třpytí klíčky. Bílé, žluté a jiné výjimečně světlé rostliny budou skutečně odrážet světlo z měsíce, takže kultivace bude vypadat, jako by zářila. Hledejte rostliny se středním až pozdním kvetením, které se objevují přes léto. Zkuste tropické, v noci kvetoucí rudé nebo bílé lekníny. Mezi další známé noční zářivky navíc patří měsíčnice a mitrovnička srdcovitá.

Jak si poradit s trávníky

V létě není nic osvěžujícího než procházka bez bot po měkké, svěží zelené trávě, která vás přivede k průzračnému bazénu. V některých případech stačí, když klasický čtvercový nebo obdélníkový bazén obklopíte obrovskými plochami udržované zahrady. Zahrada navíc poskytuje jemné a chladné místo k odpočinku v případě, že máte děti, které vyžadují běhání kolem bazénu.

Trávník bude potřebovat část podpory a vody (ne vody z bazénu), aby se mu pod horkým letním sluncem dařilo. Pro úpravu bazénu zvažte extrémní a suchu odolné trávy, jako je bermuda a korejská tráva, nebo si pořiďte umělý trávník.

Vysaďte si bylinky, které efektivně odpuzují hmyz

Kromě citronelových svíček a strašidelných sprch existují charakteristické bylinky odpuzující hmyz, které si kolem bazénu vysadíte, abyste se zbavili škůdců. Přestože kolem bazénu nemusíte vysazovat tolik máty, pokud si nepotrpíte na její vůni, zkuste tyto další voňavé favority:

 • Levandule
 • Rozmarýn
 • Bazalka
 • okrasná cibule (pěkná květina, která má po otlučení lehkou cibulovou vůni)

Zdroje info: ceskestavby.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.