Jak se zbavit krtinců? Podívejte se na jednoduchý návod

Krtek je užitečné zvíře, ať se tomu bráníte jak chcete. V zahradě ale dokáže způsobit mnohé škody. Navzdory tomu je ale potřeba říct, že krtek je živočich, který může být vaší zahradě taktéž prospěšný. A proto se nevyplácí ho zabíjet. Přesto se ho můžete zbavit prostřednictvím jednoduché, ale účinné metody, kterou si představíme v tomto článku.

Užitečný krtek

Krtci si libují v půdě, která je čerstvě obdělaná, protože v tom případě se při hloubení svých chodbiček nemusí tolik namáhat. Krtince, které vytvoří, můžete sesbírat a použít je na předpěstování sazenic. Krtek sice může poškodit kořínky vzcházejících rostlin, nicméně dospělým rostlinám již neškodí. Naopak – provzdušňuje jejich kořeny. Dalším důvodem, proč jsou krtci tak užiteční, je ten, že jsou to hmyzožravci. Živí se hmyzem, který by mohl vaše pěstované rostliny poškodit.

Past na krtka

Pokud se chcete krtka zbavit, připravte si na něho past. Postupujte následovně:

 1. Najděte krtinec. Půdu, kterou krtek vyryl, odhrňte.
 2. Hledejte vchod do krtince – ten můžete odkrýt pomocí větvičky.
 3. Vchod do krtince pročistěte od přebytečné půdy.
 4. Co nejhlouběji do vchodu vložte rybí hlavu.
 5. Zahrňte ji půdou a dobře udupejte.

Past je nastražena. Rybí hlavy, které jsou udusané pod půdou, jsou trápeny vlhkem. To způsobí, že se rybí hlava nevysuší – zároveň se nemusíte bát toho, že začne hnít. Chodbičkami, které krtek vytvořil, se k ní totiž dostává vzduch. Rozkládající se rybí hlava šíří chodbičkami zápach, který krtek přímo nesnáší. A proto se raději rozhodne opustit tento svůj „domov“ a odcestuje do jiné zahrady.

Proč se nevyplatí likvidovat krtince?

Pokud vám nevadí samotné chodbičky, které si krtek pod zemí hloubí, ale spíše krtince, pak jejich likvidováním docílíte jen toho, že si krtek vytvoří další. Pokud totiž dojde ke zničení krtince, dojde také k omezení vzduchu, který se chodbičkami šíří. A to si krtek nedá líbit. Reaguje tedy tak, že vytvoří nový vchod – a nový krtinec na vaší zahradě.

nasezahrada@centrum.cz'

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

6 komentářů

 1. sarka.mailpost@seznam.cz'Šárka Kokošková Odpovědět

  Pro majitele koček mám ještě lepší = vyzkoušený recept, jak znepříjemnit, či dokonce vyštvat krtka k vlastní zahrady. Místo rybí hlavy použijte 1-2 kočičí exkrementy. Krtek bude nadšený 😀 a trávník i hlavně stromy a keře vám budou vděčné.

 2. astv@seznam.cz'astv Odpovědět

  Ta krtina. Tak jsme se to učili ve škole.
  Žádný „krtinec“ jsem nikdy nepotkal.
  Stejné je to s turistikou. Taky ta turistika.
  Jen pitomci říkají „ten turismus“.

 3. sramcik78@gmail.com'Lukáš Odpovědět

  Tak s krtincem souhlasím, ale s turismem nemáte pravdu. Turistika je individuální cestování zatímco turismus je oblast cestovního ruchu.

 4. jirkaps@seznam.cz'Vladimír Odpovědět

  Krtek především miluje žížaly a ty, jak známo, kypří a zúrodňují půdu. Tím krtek nejvíce škodí jakémukoli pozemku, na kterém se usadí. V takové půdě pak nic neroste, nebo jen velmi obtížně. Jen trouba mohl z krtka udělat pohádkovou bytost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *