krtinec

Jak se zbavit krtinců? Podívejte se na jednoduchý návod

Krtek je užitečné zvíře, ať se tomu bráníte jak chcete. V zahradě ale dokáže způsobit mnohé škody. Navzdory tomu je ale potřeba říct, že krtek je živočich, který může být vaší zahradě taktéž prospěšný. A proto se nevyplácí ho zabíjet. Přesto se ho můžete zbavit prostřednictvím jednoduché, ale účinné metody, kterou si představíme v tomto článku.

Užitečný krtek

Krtci si libují v půdě, která je čerstvě obdělaná, protože v tom případě se při hloubení svých chodbiček nemusí tolik namáhat. Krtince, které vytvoří, můžete sesbírat a použít je na předpěstování sazenic. Krtek sice může poškodit kořínky vzcházejících rostlin, nicméně dospělým rostlinám již neškodí. Naopak – provzdušňuje jejich kořeny. Dalším důvodem, proč jsou krtci tak užiteční, je ten, že jsou to hmyzožravci. Živí se hmyzem, který by mohl vaše pěstované rostliny poškodit.

Past na krtka

Pokud se chcete krtka zbavit, připravte si na něho past. Postupujte následovně:

 1. Najděte krtinec. Půdu, kterou krtek vyryl, odhrňte.
 2. Hledejte vchod do krtince – ten můžete odkrýt pomocí větvičky.
 3. Vchod do krtince pročistěte od přebytečné půdy.
 4. Co nejhlouběji do vchodu vložte rybí hlavu.
 5. Zahrňte ji půdou a dobře udupejte.

Past je nastražena. Rybí hlavy, které jsou udusané pod půdou, jsou trápeny vlhkem. To způsobí, že se rybí hlava nevysuší – zároveň se nemusíte bát toho, že začne hnít. Chodbičkami, které krtek vytvořil, se k ní totiž dostává vzduch. Rozkládající se rybí hlava šíří chodbičkami zápach, který krtek přímo nesnáší. A proto se raději rozhodne opustit tento svůj „domov“ a odcestuje do jiné zahrady.

Proč se nevyplatí likvidovat krtince?

Pokud vám nevadí samotné chodbičky, které si krtek pod zemí hloubí, ale spíše krtince, pak jejich likvidováním docílíte jen toho, že si krtek vytvoří další. Pokud totiž dojde ke zničení krtince, dojde také k omezení vzduchu, který se chodbičkami šíří. A to si krtek nedá líbit. Reaguje tedy tak, že vytvoří nový vchod – a nový krtinec na vaší zahradě.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

24 komentářů

 1. Šárka Kokošková Odpovědět

  Pro majitele koček mám ještě lepší = vyzkoušený recept, jak znepříjemnit, či dokonce vyštvat krtka k vlastní zahrady. Místo rybí hlavy použijte 1-2 kočičí exkrementy. Krtek bude nadšený 😀 a trávník i hlavně stromy a keře vám budou vděčné.

 2. astv Odpovědět

  Ta krtina. Tak jsme se to učili ve škole.
  Žádný „krtinec“ jsem nikdy nepotkal.
  Stejné je to s turistikou. Taky ta turistika.
  Jen pitomci říkají „ten turismus“.

 3. Lukáš Odpovědět

  Tak s krtincem souhlasím, ale s turismem nemáte pravdu. Turistika je individuální cestování zatímco turismus je oblast cestovního ruchu.

 4. Vladimír Odpovědět

  Krtek především miluje žížaly a ty, jak známo, kypří a zúrodňují půdu. Tím krtek nejvíce škodí jakémukoli pozemku, na kterém se usadí. V takové půdě pak nic neroste, nebo jen velmi obtížně. Jen trouba mohl z krtka udělat pohádkovou bytost.

  1. Jana Odpovědět

   Zdravím, to pepo opravdu funguje? už jsem vyzkoušela ledaco a zatím mi to připadá, že jim nic nevadí, snad jim to prospívá 🙂

 5. Pavla Odpovědět

  Vážení, vyzkoušela jsem na krtky všechny myslitelné a všude možně doporučované odpuzovače na principu fyzikálním i chemickém, včetně psích i kočičích výkalů. Nepomohlo nic, až klešťové pasti. Po několika letech zbytečného trápení a nekonečného opravování trávníku (krtince v záhonech by mi nevadily) mám letos na kontě 8 krtků, 2 potkany a svatý klid.
  Jo a na práci s pastí v rukavicích se vybodněte. Kdyby byla pravda, co se všude traduje, totiž že krtkům vadí lidský pach, stačilo by jim strkat do děr ruce. Jenže nestačí.

 6. Josef Odpovědět

  tak asi vyzkouším vše,krtek je dobréj ale na cizí zahrádce,doma mě rozčilují jak třeba Kalousek v politice

  1. Aster Odpovědět

   Možná tak někde na malé městské zahrádce – počítám, že vám zásoba vystačí tak na 3 krtince – ale co na pozemku 100x100m, kde je těch krtinců cca 20 ? 😀

   1. Kemper Odpovědět

    Najít dírum, která vede kolmo do hloubky. Hodit pár kousků karbidu a zalít vodou. Díru ucpat třeba botou. Po chvilce odstoupit a ohněm nejlépe na delším klacku zapálit. Přeoral jsem půlku zahrady a krtek se už neukázal. 🙂

 7. Hanka Odpovědět

  Mně se osvědčily nastříhané vlasy. Najdu v krtinci vchod, do kterého nacpu chomáč vlasů a zahrnu. Už dva roky nemám v zahrádce krtinec. Chci to také vyzkoušet na myší díry, ale prozatím s tím zkušenosti nemám.

 8. Mam Odpovědět

  A já mám ve stodole zdomácnělou kunu a ta má jen letos na kontě 7 krtků (o kterých teda vím,neb jsem ze stodoly vyhazoval zbytky tělíček).Píšu že zdomácnělou protože mi neškodí,aut si ani nevšimne a cizí kuny vyžene,myš ani potkan nemá šanci,jen jí celkem často musím dělat „hajzlbábu“.To pak hlavně když v té stodole něco kutím,tak vždycky nacházím před garáží několik dní její „voňavé“ vizitky

 9. plaja Odpovědět

  „Krtci si libují v půdě, která je čerstvě obdělaná, protože v tom případě se při hloubení svých chodbiček nemusí tolik namáhat. Krtince, které vytvoří, můžete sesbírat a použít je na předpěstování sazenic.“
  Nesouhlasím, mám lééta neobdělávanou louku, pole a krtinců jak n…, když je budu sbírat, nenadělám si „hrbatý“ terén když se chodby propadnou?
  Rybí hlavu, to se mám dát na rybaření?
  Nebylo by lepší jim udělat průvan?
  Už jste to pí Hlaváčková na svém pozemku zkusila??

 10. Aster Odpovědět

  Soused mi jednou vyprávěl zkušenost svého známého – ten už viděl kvůli krtkům rudě a jednou dostal geniální nápad – vzal dvoulitrovou plynovou bombu (propan-butan) a celou ji vypustil pod zem – to by nebylo tak špatné, tento plyn je těžší než vzduch, ale on to pak pomstychtivě zapálil…krtků se zaručeně zbavil, ale ta zahrada pak byla kompletně připravená na rekonstrukci…měl štěstí, že krtčí nory byly jen na jeho pozemku.

  1. Pavel Odpovědět

   Nic se nemá přehánět. Také tu PB bombu používám, ale napouštím každou chodbu zvlášť jen asi 3 minuty. Zapálil jsem to jen jednou – nic nebouchlo, plyn unikal trávníkem – takže asi 3m čtvereční trávníku hořelo, než jsem stihl bombu zavřít.
   Zkoušel jsem i drahé elektronické odpuzovače. Je tam ale už v návodu napsáno, že nefungují, pokud mají krtci mladé, tak že je neopustí anebo že někteří krtci jsou hluší. Na zahradě mám asi jenom hluché krtčí maminy. Ten propan-butan je zatím nejúčinnější.
   Kočičí bobky a chlupy či kuličky do díry také nefungují, krtek si pod nimi díru ucpe a vede ji jinudy.

   Krtek je chráněný druh a zaslouží si ochranu jako každý ohrožený živočich, ale žraním žížal užitečný není. Jeho chodby pod malými stromky rychle odvádí vodu a stromky tím dříve usychají. Určitě ji neprovzdušňuje tak dobře, jako to dělají žížaly. Má si žížaly lovit v lese a né na zahrádce.
   Zvláště né na té mojí! :-DDD

   1. Aster Odpovědět

    Krtek má pod zemí hotové bludiště – jednou jsem to měla možnost vidět a od té doby chápu, proč je tak těžké ho chytit. Navíc má výborný sluch. Já mám dvě kočky a díky nim asi žádného krtka. Je to už tak dva roky, co jsem našla jednoho zakousnutého v záhonu, ale krtince žádné. Soused válčí s krtky řadu let, taky má kocoura, ale ten asi loví jinde (možná u nás…) anebo má soused chutnější žížaly… 😀

    Dneska je chráněná kdejaká potvora, krtci mě štvou u zákazníků – uděláme skalku a druhý den je štěrk plný krtinců…hromská práce to opravovat.
    Upřímně nechápu, proč je krtek vyhlášen jako ohrožený druh – krtince jsou letos všude, kam se podívám, a že by to na takové ploše dělal jen jeden krtek, se mi nezdá.

 11. Milan Odpovědět

  Prázdná PB bomba je dobrá věc. Ale do díry se nepouští plyn ale zapáchající voda která v bombě zůstává. Takže u prázdné bomby povolit ventil a obrátit ji dnem vzhůru aby voda vytekla krtku do díry a pak ucpat drnem.

 12. mirek Odpovědět

  Pokud máte zájem o krtky do chovu ,zašlu je v jakém koliv množství na dobírku 1 ks 15 kč.Jsou krásně sametově černí a velmi pracovití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *