Množení monstery: z již existující rostliny si snadno můžete pořídit další!

Monstera

Monstera je nádherná rostlina, která nám dělá radost především svými obrovskými listy. Ty mají v mládí srdčitý tvar. Jak monstera roste, její listy se perforují. Tyto díry v listech považujeme za velice dekorativní. V přírodě mají svůj účel: mají propustit co nejvíce světla ke spodním listům rostliny. Ve volné přírodě roste monstera na stromech, kde se přidržuje také prostřednictvím vzdušných kořenů. Ty mohou být jedním ze způsobů, jak tuto úchvatnou rostlinu množit.

Světla tak akorát

Pro pěstování je klíčové rostlinu umístit na to správné místo: monstera vyžaduje velké množství světla, avšak příliš mnoho světla jí může ublížit. Pokud vystavíte rostlinu přímým slunečním paprskům nebo velkému množství světla, dojde k popálení jejích listů. Pokud ji naopak postavíte tam, kde bude mít malé množství světla, nedojte k proděravění jejích listů.

Monstera

Foto: Pixabay

Množení řízky

Nejjednodušší a nejrychlejší metodou je množení řízky. Ty odebíráme ideálně na jaře či začátkem léta. Mělo by jít o stonek, jehož vzdušný kořen začíná růst – jedná se o bílý či hnědý pupen naproti listu. Z tohoto pupenu časem vyrostou nové kořeny. Pomocí ostrého nože nebo zahradnických nůžek odřízneme stonek, který umístíme do průhledné hluboké nádoby. V ní mějte několik centimetrů vody. Vzdušný kořen by měl být ponořený. Řízek nechte na světle, ale ne na přímé sluneční světlo. Každých několik dnů vodu vyměňte. Asi za jeden či dva týdny můžete pozorovat vznik nových kořenů. Po asi šesti týdnech se kořeny rozrostou – budou dlouhé asi 10 cm. To je čas, kdy je můžete přesadit do květináče s výživnou zeminou. Zalijte – vodu nechte odtéci.

Aby se rostlině co nejvíce dařilo

Správná péče zahrnuje přiměřenou zálivku – asi 2,5 cm horní vrstvy půdy by mělo před každou zálivkou vyschnout. Hnojte na jaře a v létě jedenkrát za měsíc hnojivem na pokojové rostliny. Protože má rostlina obrovské listy, je dobré je čas od času otřít. Získají tím nejen lesk, ale pomůže to také růstu rostliny.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-swiss-cheese-plant/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!