Kdy a jak vysít rajčata? Čas se pomalu blíží, ale je třeba dodržovat zásady

Sazenice rajčat

Milujete chuť na vlastní zahradě vypěstovaných rajčat? Aby ne, domácí rajčata rozhodně stojí za to. Vypěstovat si skvělé šťavnaté plody můžete bez problémů sami, ostatně rajčata se řadí mezi nejčastěji pěstovanou zeleninu u nás. Pokud patříte mezi začátečníky nebo si nejste některými pravidly jistí, jste na správném místě. V následujících řádcích se dozvíte jednak to, kdy se vyplatí rajčata vysívat a jednak se zaměříme také na pravidla, která s výsevem rajčat jako takových souvisejí. 

Kdy vysít rajčata?

Ideálně v polovině února ta, která pak budou růst ve skleníku nebo fóliovníku. Ostatní rajčata se vysévají na počátku března. Práv v tomto období je už dostatek tepla i světla. Obojí rajčata ke svému zdárnému růstu nepochybně potřebují. Správný čas výsevu ale není pouze jediným důležitým aspektem při pěstování rajčat.

Sazenice rajčatSazenice rajčat: Foto Pixabay

Správný výsevní substrát

Vybírat je třeba lehký a propustný substrát. Ideální je pochopitelně takový, který obsahuje velké množství potřebných živin. Koupíte ho bez problémů v zahradnictví, nicméně připravit ho lze i svépomocí. Stačí smíchat ve stejných poměrech kompost, písek a zahradní zeminu. Vůbec nic složitého to není.

Jak na výsev rajčat

V první řadě je dobré mít výsevní misky nebo květináče, postačí ale také kelímky od jogurtů. Substrát se do nich vloží tak, že by měl být zhruba 1 cm pod okrajem. Jemně se utlačí a přeleje vodou. Semínka se vysévají přibližně do hloubky 0,5 cm. Pozor na to, aby mezi semínky byl odstup. Ideální je vzdálenost 1 cm. Po výsevu s semínka zakryjí jemnou vrstvou zeminy a mohou se přikrýt plastovou fólií, aby se udržela vlhkost.

Ideální teplota v místnosti

Pohybovat by se měla kolem 20 °C. Tradičně bývá v interiéru okolo 22 °C. Sazenice je třeba pravidelně zalévat a také přihnojovat.

Pikýrování a výsadba sazenic ven

K tomu by měl dojít, až vyrostou dva pravé listy. Přesadí se jednoduše do květináčů, a to samostatně. Při pikýrování je třeba dát pozor na to, aby kořeny zůstaly ukryté v zemině. Sazenice přichází ven až tehdy, když mají výšku zhruba kolem 10 cm. Venku už musí být teplo, ideální je počátek května, kdy už nehrozí mrazíky.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, ireceptar.cz

Sazenice rajčat: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.