Jak pečovat o orchidej v době, kdy nekvete? Nedávejte ji do tmy!

Orchidej

Orchidej potřebuje dobrou péči v době květu i po odkvětu. Druh péče se může lehce lišit. Rozhodně bychom ale neměli přistupovat k řešením, kdy orchidej přesuneme na tmavší místo. Orchidej totiž potřebuje světlo i v období, kdy nekvete. Pokud se jí ho nedostává, může na to reagovat tak, že se zhorší její stav. A díky tomu už vám nikdy nevykvete. Pokud se o orchidej náležitě postaráte i v době po odkvětu, odvděčí se vám novými květy.

„Spící“ orchidej vyžaduje zálivku

Častou chybou, které se dopouští spousta zahradníků, je to, že orchidej po odkvětu přestanou zalévat. Přitom není vhodné ani omezovat zálivku. Zaléváme tedy stejně, jako jsme byli zvyklí. Obvykle to znamená tři kostky ledu jednou za týden, nebo namočit orchidej jednou za týden v odstáté vodě v kbelíku (podle toho, který způsob upřednostňujete).

Orchidej

Foto: Pexels

Odpočívající orchidej a hnojení

Vaše orchidej je vyčerpaná z toho, kolik květů musela vyprodukovat. A tak je dobré poskytnout jí hnojivo i v době po odkvětu. Je to dobrý způsob, jak napomoct k tomu, aby orchidej znovu získala ztracené síly. Hnojíme jednou za měsíce nebo jednou za dva týdny hnojivem, avšak v polovičním množství. V týdnech, kdy hnojíte, orchidej nezalévejte.

Orchidej potřebuje světlo i nadále

Orchidej je rostlina, která potřebuje hodně světla. Ale pozor! Přímé sluneční světlo je může spálit. Důležité je dobré množství rozptýleného světla – ideálně na oknech orientovaných na sever nebo na východ. Rozhodně neodkládejte odkvetlou rostlinu do polostínu nebo temna. Může to pro ni skončit velice špatně!

Chládek orchidejím prospívá

Přes den orchideje milují teplo – ideálně v rozmezí 23 až 29 °C. Ovšem v noci jsou pro ni vhodnější nižší teploty. Pokud chcete podpořit její příští kvetení a zkrátit období odpočinku, je vhodné nosit orchideje na noc do místnosti, kde je teplota v rozmezí 18 až 23 °C.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-care-resting-orchid

https://www.denik.cz/hobby/orchidej-bydleni-2020.html

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!