Kbelík vody do přírody? Naučte se neplýtvat vodou i vy!

Voda

Myšlenka tohoto programu už určitě napadla i lidi, kteří o projektu nikdy neslyšeli. Jeho účelem je snaha co nejméně plýtvat vodou. V domácnostech bohužel končí v kanalizaci i voda neznečištěná (například když čekáme na teplou vodu, odteče i velké množství vody studené – pitné, neznečištěné). Taková voda by ale mohla mít mnohem lepší využití! V rámci projektu Kbelík vody do přírody takovou vodu budete odchytávat a hromadit v kbelíku. Následně jí zalijete keř nebo strom v přírodě (nebo na své zahradě).

Jakou vodu lze použít?

Jde o vodu, ve které nejsou saponáty. Pokud si tedy opláchnete ruce bez mýdla, můžete vodu odchytit. Také voda po mytí ovoce a zeleniny je vhodná. Stejně tak je možné použít také vodu po vaření ovoce, zeleniny, těstoviny či rýže, za předpokladu, že jste při vaření nesolili. Samozřejmě vodu lijeme až po vystydnutí. Stejně tak je možné využít vodu nedopitou, kterou byste jinak vylili. Taktéž již jednou převařenou vodu – například z rychlovarné konvice (není zdravé vodu převařovat znovu a znovu, mění se její chemické složení a může být zdraví nebezpečná). Sami se budete divit, kolik takové vody můžete nasbírat.

Vědro

Foto: Pixabay

Kbelík vody do přírody

Abyste ukázali svou dobrou vůli a současně inspirovali ostatní, můžete využít hashtag  #kbelikvody, kterým opatříte fotografii, na které svou činnost odchytávání vody a zalévání rostlin zdokumentujete. Tento projekt již funguje více než tři roky, vzhledem k neustávajícímu suchu je ale stále aktuální. A zapojuje se stále více lidí! Odchytávání vody vám může pomoci odhalit, jak moc jste dosud plýtvali vodou, aniž byste o tom věděli.

Co vše se dá zalévat?

Zalévat můžete jakoukoli rostlinu v okolí svého bydliště. Pamatujte si, že zálivka by měla proběhnout ráno nebo večer, nikoli v okamžiku, kdy na ni pálí silné sluneční paprsky. Zaléváme ke kořenům, nikoli na listy. Pokud se rozhodnete zalévat stromy, zvolte jen ty mladší. Starý strom má již silný kořenový systém, takže kbelík vody mu vůbec nepomůže (ale ani neuškodí).

Zdroje info:

https://living.iprima.cz/projekt-kbelik-vody-do-prirody-je-stale-aktualni-neplytvejte-vodou-priroda-ji-potrebuje-170506

https://pozitivni-zpravy.cz/projekt-kbelik-vody-do-prirody-vyzyva-k-boji-proti-suchu/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!