Jak vyloupat slunečnici – jde to snadno, když znáte jeden malý trik

Jak vyloupat slunečnici: Slunečnici pěstujeme po pár kusech jako okrasnou rostlinu často. Někdy vyroste bez našeho přičinění, pokud krmíme v zimě ptáčky a ti občas upustí nevyloupané semínko. Zkusme květy nechat dozrát a vyloupat si vlastní semínka.

Co zasít

Slunečnicová semínka mohou být černobíle pruhovaná nebo jen černá. K jídlu jsou vhodná ta s proužky, černá semena se pěstují pro výrobu oleje. Takže chceme-li semena sklízet, poohlédneme se po zebřičkách.

Kdy sklízet

Semena v květu začínají dozrávat, když slunečnice zavadne a květ se ohne. Okvětní lístky opadají a celá hlava slunečnice se postupně sesychá. Když je zadní strana žlutá až hnědá, je čas květ odstřihnout.

Foto: Pixabay

Jak sušit

Pokud je suché počasí, můžeme nechat květ dosušit přirozeně na záhonku, v tom případě ale doporučujeme na něj navléknout a zavázat papírový sáček. Jednak, aby ptáci nesklidili úrodu za nás a jednak aby nám jednotlivá semínka nevypadávala na zem. Sáček často kontrolujeme, jeli-li vlhký, vyměníme jej, aby květ nezačal plesnivět.

Při mokrém počasí raději květy ostříháme a necháme dosušit na suchém místě s prouděním vzduchu. Sušíme buď jednotlivé květy například na sítu nebo v papírových sáčkách zavěšené na šňůře a podobně. Nebo ustřihneme stonky delší a vždy několik slunečnic svážeme k sobě a zavěsíme. Pod květy umístíme tác na zachycení semen.

Jak vyloupat

Jakmile začnou při dotyku semena hojně vypadávat, máme usušeno. Přejížděním palcem všechna vyloupeme, rozhrneme je na větší ploše a vybereme zbytky květů. Pak je dáme na cedník a propláchneme je. Opět rozhrneme třeba na ručník a necháme uschnout.

Jak zbavit semínka slupek

Semena nasypeme do vysoké úzké nádoby a ručním šlehačem je krátce promícháme. Několikrát zopakujeme. Pak zalijeme vodou. Slupky svrchu sebereme, semínka přecedíme a usušíme.

Jak skladovat

Vyloupaná jadérka uchováváme ve vzduchotěsné nádobě v chladu, v lednici nebo v mrazničce.

Zdroje:

https://www.nasezahrada.com/jak-vyuzit-slunecnicova-seminka/

https://www.wikihow.cz/Jak-skl%C3%ADzet-slune%C4%8Dnicov%C3%A1-sem%C3%ADnka

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)