jablko

Karamelizovaná jablka – perfektní podzimní dezert z první republiky

Na klasiku nedáme dopustit, přesto ji často nahrazujeme nejrůznějšími rychlovkami. Ale karamelizovaná jablka přesně takovou rychlovkou jsou, a přesto udělají v pohárech i zákuscích opravdu velkou parádu.

Můžete je totiž servírovat samotné (třeba se šlehačkou nebo kopečkem zmrzliny) nebo si je dopřát jako náplň do koláčů či třeba plněných buchet. Ve všech těchto pokrmech svou roli sehrají na jedničku.

Potřebujete jen základní ingredience…

… ty však musí být poctivé. Takže pravé máslo a opravdu dobrá jablka. Celý seznam je tady:

  • 4-6 kyselých jablek (podle velikosti)
  • 80 gramů másla
  • 150 gramů cukru (nejlépe krupice)
  • skořice (dva kusy kůry)
  • šťávu, vymačkanou z jednoho citronu

A jak postupovat? Jablka vybírejte krásná, bez vnějších kazů – neměla by být ani naťuknutá. Omyjte je, oloupejte a zbavte jádřinců. Poté je nakrájejte na plátky. Čím tenčí, tím samozřejmě lepší.

Slupky z jablek

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

V hlubší pánvi rozpusťte máslo. Jakmile bude tekuté, vhoďte do něj cukr. Stáhněte plamen a pomalu míchejte, dokud nevznikne světle hnědý karamel. V tomto okamžiku přidejte jablka a zastříkněte je citronovou šťávou. Nezapomeňte na skořici. Vše opatrně promíchejte a nechte pod pokličkou dusit asi pět minut. Znovu promíchejte, odstavte z plotny a nechte vychladnout. Vyjměte skořici a servírujte nebo použijte do pečení.

Jako dezert i náplň do koláčů

V tomto okamžiku můžete s vařením skončit. Jablka navršte do pohárů a podávejte jenom tak nebo ozdobená šlehačkou. Skvěle jim budou sekundovat i karamelizované ořechy a nejlepší tečkou je určitě zmrzlina. Doporučujeme oříškovou, ale určitě vám zachutná i vanilková.

Ořechy můžete do karamelizovaných jablek přidat i v případě, že je používáte jako náplně do koláčů nebo buchet. Můžete je ovšem také vmíchat do těsta třeba na bábovku nebo muffiny. Slušet jim to zkrátka bude kdekoliv.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *