Ryzec pravý a smrkový: Zbytečně opomíjená houba skvělá na kmínu

Pokud máte rádi houby, určitě byste si neměli nechat ujít podzimní delikatesu. Ano, právě rostou ryzce pravé a smrkové. Mnozí sběrači hřibů těmito houbami opovrhnou a raději plní košíky hřiby smrkový, dubovými, kozáky a dalšími houbami. jejich škoda, protože takový ryzec na másle a kmínu je naprosto fantastickou záležitostí. Poznat takového ryzce pravého nebo smrkového přitom není nijak složité.

Typická sytě oranžová houba

Pokud se bojíte, že ryzce pravého nebo smrkového nepoznáte, pak hoďte obavy za hlavu. Ač roste více než 80 druhů ryzců, o nijak složitou záležitost nejde. Typickým znakem obou žádaných hub je krásná sytá oranžová barva. Pokud se houba jakkoli naruší, vytéká z ní oranžové mléko, které vám bez problémů zabarví ruku. Ryzce mají typický klenutý klobouk, můžeme se ale setkat i s kloboukem rovným v mládí s tím, že je lehce ohnutý a podvinutý. U smrkového ryzce se setkáme se zelenou barvou na oranžovém klobouku, jinak jsou si pravý a smrkový ryzec velmi podobní. Mnohdy rostou ve velkých kolech.  

Ryzec pravý

Ryzec pravý: Foto Radek Štěpán

Ryzec smrkový

Ryzce smrkové: Foto Radek Štěpán

Ryzce na másle jako fenomén podzimu

Najdou se houbaři, kteří by si tuto delikatesu nedokázali odpustit. Ryzce se sbírají celé včetně dutého třeně. Ten se doma při čištění odkrojí. Na pánvi se zpění máslo a můžete ji naplnit houbami. Ty se osolí a posypou celým kmínem. Po obou stranách se prudce osmaží.

Ryzec pravý zespodu

Typická oranžová barva ryzce: Foto Radek Štěpán

Ryzce na másle

Ryzce na másle: Foto Radek Štěpán

Oranžová moč jako známka konzumace ryzců

Barvivo je u ryzců natolik výrazné, že byste měli počítat s oranžovou močí po jejich konzumaci. Pokud o tom víte, docela zábavné a minimálně překvapivé. Jinak se ryzce dají ještě nakládat do octa. Jsou pevné a chutnají skvěle.

Ryzce na másle: Video Youtube kanál Radka Štěpána

Ryzce pravé: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.