lim

Ekologicky a efektivně: Jak se vypořádat s obávanými slimáky

Stačí, aby jen trochu zapršelo a na mnoha zahrádkách je letos situace opravdu zoufalá. Ale než přikročíte k těžkému kalibru ve formě chemických přípravků, prozkoumejte ještě jednou seznam účinných přírodních postupů. Možná v něm narazíte na takový, který jste ještě nevyzkoušeli.

Domácí pasti proti slimákům

Stačí zakopat sklenici nebo jinou hlubokou nádobu do země a nalít do ní pivo. Slimáci, přitahovaní jeho vůní, spadnou do sklenice a její hladké stěny jim posléze ztěžují návrat ven. Proto je odtud můžeme pohodlně vybrat a zlikvidovat nebo odnést louku, která je daleko od naší zahrady.

Pasti mohou být také vyrobeny z keramických nádob, do kterých umístíme chutné zbytky z kuchyně, jako jsou listy salátu nebo zelí , mrkev či slupky z jablek. Skvělá je také vydlabaná polovina melounu, v níž však zůstaly ještě nějaké zbytky dužiny. Nežádoucí návštěvníky pak stačí jednoduše posbírat.

A chcete-li vsadit na ruční sběr mezi záhony, vyberte si teplý večer po dešti. Tehdy jich z úkrytů vylézá nejvíce.

Vyzkoušejte účinné ochranné bariéry – mohou mít i formu postřiku

Stačí vybrat vhodný mulčovací materiál s ostrými nebo jinak nepříjemnými hranami. Záhony je tak možné obsypat širokým pásem štěrku, hrubého písku, jílu, rozbitých skořápek od vajec, popelem či jehličím. Bariéra však musí být dostatečně silná a nevyhnete se jejímu obnovování po každém větším dešti či větru. Na menších plochách však rozhodně stojí za vyzkoušení.

Vsadit můžete také na rostlinné přípravky, které hlemýžďům jednoduše nevoní. Např. zředěný tekutý hnůj nebo vývar z pelyňku, majoránky, levandule, šalvěje či tymiánu. Mnohdy pomůže i vysazení těchto rostlin v okolí.

Měděná páska slimákům nevoní

Novým, ale zajímavým způsobem ochrany rostlin proti slimákům, jsou měděné pásky. Měď pravděpodobně reaguje nepříjemně s jejich slizem, což je od návštěvy záhonu odradí. Jeden tenký proužek ale nestačí, účinnější je použití dvou až tří řad, což se ovšem může značce prodražit.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

4 komentáře

    1. Tonda Odpovědět

      Petře nesmysl.U nás v Jeseníku začalo pršet okolo 20hod. a žena za hodinu nasbírala několik set a to určitě ne všechny. Tonda

  1. František Odpovědět

    kolem záhonů mám hodně nízký trávník a v noci mi stačí baterka a špičatý nožík. Nesbírám, nesolím, jenom jim propíchnu hlavu a nechám ležet, popřípadě z nich udělám hromádky. a druhý den v noci si na nich hodují další slimáci ze širokého okolí. A to je pak masakr. Byly časy, kdy jsem jich ničil po stovkách

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *