Bílá ředkev, černá ředkev anebo klasická ředkvička?

Jaro je v plném proudu a pěstování různých druhů zeleniny se již rozjíždí. Jako jakási předzvěst jara funguje na zahradě ředkvička. Tato rostlina z čeledi brukvovitých není na zahradách žádným nováčkem a její pěstování má opravdu hlubokou tradici. Svědčí o tom i fakt, že ředkve znali již starověcí Egypťané. Ti pěstovali ředkve různých barev a rádi si na nich pochutnali. V současnosti jsou k dispozici ředkve různých druhů, a tak není problém vybrat si takové, které vám budou nejvíce vyhovovat. Asi nejznámější jsou klasické ředkve červené, o kterých se mluví jako o ředkvičkách. Soustřeďme se tedy na pěstování těchto plodin.

Ideální stanoviště pro ředkev

Ředkve se řadí mezi maximálně odolné rostliny, které jsou schopny bez větších problémů přežít klidně i horší podmínky. Optimální je pro pěstování ředkve polopropustná půda, která je schopna udržet větší množství vláhy. Právě vlhkost je pro pěstování ředkve alfou a omegou. Pokud ředkve pravidelně nezaléváte a vysadíte je na poměrně slunném stanovišti, může to mít vliv na jejich chuť. Ta se může stát značně palčivou.

Péče o ředkev

Sázená ředkve je třeba si rozmyslet, jelikož každá odrůda to má z hlediska svého růstu jinak. Klasické ředkvičky menšího charakteru stačí vysadit vyloženě v době, kdy již nemrzne. Vegetační období ředkviček je poměrně krátké a sklízet můžete klidně již za měsíc. U ředkve je tomu poněkud jinak. Vše se odvíjí od odrůdy.

Jarní odrůdy ředkve (vegetační doba 60 dní)

–    doba výsevu- březen
–    doba sklizně- květen

Letní odrůdy ředkve (vegetační doba 90 dní)

–    doba výsevu- květen
–    doba sklizně- červenec

Podzimní odrůdy ředkve (vegetační doba 120 dní)

–    doba výsevu- červenec
–    doba sklizně- listopad

Škůdci ředkve

Ředkev je v půdě schopna zadržovat dusičnany, takže není zapotřebí ji hnojit. Prostředí půdy by mělo mít nižší hodnotu než 6,5. Dodržovat ji můžete díky dostatečné vlhkosti a nepřihnojování. Ředkev může být napadena různými škůdci a parazity. Typické je zejména padlí. Jinak mohou být ale na vině i dřepčíci anebo květilka zelná.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.