Kačenka česká už roste: Nejchutnější jarní houbu poznáte jednoduše

Kačenka česká

Jaro je už pomalu tady, ač to tak nyní na mnoha místech v České republice nevypadá. Tak jako tak už se probudily ze zimního spánku některé tradiční jarní houby. Na sociálních sítích se už můžeme setkat s mnoha zajímavými úlovky. Pozoruhodný je i fakt, že se objevila královna jarních hub, kačenka česká. Jak ji poznáme a lze si ji s něčím splést? Jaké jsou nejoblíbenější kuchyňské úpravy této houby? Na všechny tyto otázky odpovíme v následujících řádcích.

Naprosto nezaměnitelné a typické znaky

Typické znaky kačenky české nejsou nijak složitě rozpoznatelné. Asi nejznámější je žebernatý klobouk, který je také vcelku laločnatý. K horní části třeně je připojen podobně jako náprstek. Tím se kačenka česká označovaná latinsky jako Verpa bohemika liší od smržů. Ty ostatně rostou ve stejnou dobu také. Splést si kačenku s nějakou jedovatou houbou nejspíše není ani možné. Klobouk mívá zvoncovitý tvar s tím, že jeho šířka se pohybuje mezi 20 až 40 mm a výška mezi 20 až 70 mm. Válcovitý třeň má na povrchu vločkaté žíhání a v mládí je bílý. Později má okrové odstíny. Výplň uvnitř připomíná vatu. Svou vůní dužiny kačenka mnohdy připomíná hermelín.     

Kačenka česká

Kačenka česká: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Najdete ji ve skupinách

Pokud najdete jednu kačenku, určitě hledejte okolo, jelikož jich na jednom místě bude nejspíše více. Tyto houby si libují v zásaditých podkladech, kde rostou třeba osiky. Jinak je lze najít v lužních lesích, sadech i křovinatých porostech. Na stejných místech se objevují každým rokem. Někde dříve, jinde později.   

Multifunkční kuchyňské využití zaručeno

Přesně tak. Kačenky jsou vynikající jen tak orestované třeba s cibulí, pažitkou a tymiánem. Jinak si je klidně můžete udělat i jako smaženici s vejci. Chutnat budou i pod masem. Někteří lidé kačenky také suší. Alternativ je nepochybně spousta.

Kačenka česká

Kačenka česká na plechu: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Zdroje info: nahoubach.cz, houby.naturatlas.cz, houbareni.cz

Kačenka česká: Náhledové foto se svolením Zdeňka Peldy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.