Jak vybělit utěrky – stačí pár vteřin v mikrovlnce a prokouknou i ty nejzašlejší

Jak vybělit utěrky domácími prostředky díky postupům našich babiček bez použití jakékoliv chemie: Kvalitní utěrka, nejlépe lněná nebo bavlněná, může sloužit dlouhé roky. Časem ale zešedne či zažloutne a tak ji místo na nádobí používáme spíš jako hadr na utření čehokoli, než ji definitivně vyhodíme. Proč se jen ty utěrky prodávají většinou bílé nebo ve světlých barvách, ptáme se často. Pokud vás také trápí zašlé utěrky, které je vám líto vyhodit, protože jsou jinak pevné a nezničené, poradíme, jak na to.

Zázrak jménem vyvářka

Naše prababičky používaly utěrky pouze z bílého plátna, přesto je měly stále zářivě bílé. Jenže ony je opravdu vyvářely, nejprve v hrncích na kamnech s přídavkem mýdla, poté v prvních pračkách, kde se voda opravdu vařila. Dávaly je také bělit na sluníčko a pokud ani to nepomohlo, měly v zásobě i jiné triky. Vždyť sněhobílá utěrkautěrka byla chloubou a vizitkou každé hospodyňky. I my si ale před návštěvou nedovolíme vytáhnout zašlou utěrku a tak kupujeme stále nové.

Jak dodat zašlým utěrkám jejich bývalou slávu

Pokud vlastníme utěrky opravdu bavlněné nebo lněné, bez umělých příměsí, zkusme se k vyvářce vrátit. Jinak musíme použít nižší teplotu. Se starodávným roztokem na namáčení bychom i tak měli dosáhnout dobrého výsledku. Tak pojďme na to.

Jak vybělit utěrky domácími prostředky bez použití jakékoliv chemie Foto: Pixabay

Roztok 1:

  1. 1 odměrka pracího prášku (na bílé prádlo)
  2. 2 lžíce jedlé sody (možno i více)
  3. 2 lžíce octa
  4. 2 lžíce stolního oleje

Do hrnce dáme vodu a přidáme všechny ingredience a utěrky. Přivedeme k varu a chvíli vyváříme. Poté je necháme v roztoku vychladnout a vypereme v pračce na 60-90 °C. Soda vodu změkčí a utěrky vybělí, ocet se postará o bakterie a olej na sebe naváže všechny nečistoty. Pokud nelze utěrky vyvařit, necháme roztok trochu vychladnout a utěrky do něj namočíme přes noc. Pak vypereme.

Roztok 2:

  1. 3 lžíce sody
  2. 1 lžíce soli
  3. trochu pracího prášku

V lavoru nebo hrnci smícháme všechny ingredience s vodou, přidáme utěrky a necháme je 30 minut odmočit. Můžeme je v roztoku i vyvařit – asi 20 minut. Potom je vypereme, nejlépe na 90 °C.

Když nic nezabírá, zkuste mikrovlnku

Utěrky namočte do roztoku jaru a vody (na jeden litr stačí pár kapek tohoto saponátu), vložte je do igelitového sáčku (otevřeného) a nechte vlnit na nejvyšší výkon jednu až dvě minuty. Poté je vyperte na vyvářku a uvidíte, jak prokouknou.

Zdroje: https://www.dudlu.cz/rady-pro-kutily/jak-nejlepe-vyprat-a-vybelit-uterky/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/beleni-uterek-jedla-soda-30000916.html, https://primanapady.cz/clanek-243823-vratte-starym-uterkam-snehobily-vzhled

Jak vybělit utěrky domácími prostředky bez použití jakékoliv chemie Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)