Jmelí k Vánocům patří. Jsou tyto pověry pravdivé?

Jmelí bílé

Víte, jaká je asi nejtradičnější vánoční ozdoba u nás? Ano, máte pravdu, jde o jmelí bílé. Právě bez tohoto cizopasníka rostoucího většinou vysoko v korunách stromů si většina domácnosti nedokáže vánoční svátky vůbec představit. Podle pověr má magické schopnosti. Jmelí jako takové dle tradice souvisí s germánským bohem jara a plodnosti jménem Baldra. Bylo to právě jmelí, které se stalo příčinou jeho záhuby. Jmelí souvisí i se stromem, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Údajně byl ze stromu vyroben i kříž, na němž byl Ježíš ukřižován. Pověstí je zkrátka hodně. My se na něj zaměříme podrobněji a podíváme se na jednotlivé pověry.

Je jedovaté, ale…

Jak již bylo řečeno, jmelí je cizopasnou jedovatou rostlinou. Roste zejména na topolech, nicméně najdeme jej i na mnohých ovocných stromech. Toxicitu vykazují bobule s lepkavou náplní. Ostatně ony se používaly v minulosti pro výrobu pastí na ptáky. Dnes se jmelí využívá ve farmacii, a to zejména na výrobu medikamentů majících protinádorové účinky. Vynikající je pro zmírnění problémů týkajících se menstruace. Používá se ale i v kosmetice.

Jmelí bílé

Pověr je spousta, tak hurá na ně!

Jestli jsou pověry pravdivé či nikoli necháme na vašem úsudku, nicméně je jich poměrně hodně. My vybíráme ty nejznámější.

Líbání pod jmelím utuží každý vztah

Tento zvyk k nám dorazil ze Švýcarska. Líbání pod jmelím by mělo zajistit nejen pevný vztah, ale podpořit i plodnost ženy. Ostatně dříve se jmelí věšelo i k červeným lampám tolik typickým pro nevěstince.

Našeptávání přání do jmelí

Jmelí se tradičně také zavěšuje nad stůl a šeptají se do něj přání. To se ale musí našeptat do první svíčky, která se zapálí na vánočním stromku. Při dnešních LED svítidlech se ovšem do svíčky bude foukat složitě.

Míra štěstí závisí na počtu bobulek

Kolik bobulek je na větvičce jmelí, tolik bude mít rodina štěstí. Podle pověr ale přinese štěstí jen jmelí, jež vám někdo ze srdce daroval.

Ochrana před uhranutím i požárem

Čarodějnice by proti vám neměly mít šanci. Dům by mělo jmelí ochránit i před vzplanutím a dodat by vám mělo i odvahu.

Jmelí na dveřích jako pozvánka k návštěvě

Máte-li na dveřích jmelí, mohou to kolemjdoucí chápat jako výzvu k návštěvě. Mohou zkrátka dovnitř vstoupit i bez klepání a pozvání.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.