Plevel odstranění

Plevel: efektivní způsoby, jak se ho zbavit

Plevel je rostlina, která se dobře přizpůsobila místu, kde se množí. Pro plevel je typické to, že je to poměrně silná rostlina s rozsáhlým kořenovým systémem, produkující tisíce semen. Oproti tomu zahradní rostliny, které pěstujeme, jsou velmi jemné. Vždycky se vyplatí na plevel myslet už v případě, když vysazujeme rostliny. Před samotným výsevem půdu zbavíme plevelů – a to i kořenů, části oddenků, rostlinné zbytky apod. Někdy je vhodné zvolit také herbicid – ovšem s dostatečným časovým předstihem (cca 3 týdny před výsevem).

Vždycky se objeví znovu

Bohužel ani pravidelná péče o rostliny není zárukou toho, že se plevel už nevrátí. Je důležité vědět, že plevelu se nezbavíte jen tak, že jej vytrhnete ze země. Tyto rostliny mají natolik silné a rozsáhlé kořeny, že se mohou dál šířit. Jejich odstraňování pomocí ostrých nástrojů (motyka, rýč apod.) je neefektivní. Kořeny, které v půdě zůstanou, po čase vytvoří novou rostlinu. Vzhledem k tomu je potřeba tímto způsobem plevel odstraňovat každých několik dní.

Plevel

Foto: Pixabay

Mulčování

Mulčování je skvělým způsobem, jak se zbavit plevele – a je také méně náročný, než pravidelné okopávání. Princip spočívá v tom, že vrstva mulče (kůra, jehličí či jiný organický materiál) zabraňuje pronikání světla a vzduchu, čímž redukuje růst plevele. Pro dosažení optimálních výsledků by vrstva mulče měla mít tloušťku asi 10 cm. Mulč se s postupem času rozkládá (a tím obohacuje půdu), proto potřebuje být doplňován.

Postřiky a herbicidy

Pokud žádná z metod nezabrala, je vhodné použít metodu postřiků a herbicidů. Existují takové herbicidy, které vás zbaví veškerých rostlin na ploše, kde ho použijete, ale také takové, které vás zbaví pouze určité skupiny rostlin. Hodit se vám mohou obě varianty – v závislosti na tom, kde se potřebujete plevelu zbavit. Pozor – plevel, na který jste aplikovali jakékoli chemikálie (včetně herbicidů) nelze použít do kompostu.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/zwalczanie-chwastow-w-ogrodzie

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *