Jednoduché triky pro rychlé naklíčení semen

Klíčení semínek

Klíčení semen je nyní více než aktuální a rozhodně stojí za to si některé rostlinky vypěstovat přímo doma. Spoléhání se na sazenice z různých zahradnictví vás totiž značně omezuje v tom, co vlastně budete pěstovat. Klíčení semen je do jisté míry jakousi alchymií. Triků se při něm používá spousta. Tradičně se jedná zejména o bylinkové nálevy, namáčení semen před samotným výsevem do vody nebo jiné triky. My se právě na zmiňované alternativy podíváme podrobněji v tomto článku.

Proč zrovna máčení semen?

Důvod je vcelku jasný. Je to právě voda, která dokáže odplavit inhibitory růstu. Tyto látky vytvořila příroda, aby dokonale ochránila samotná semínka. Ty by mohla vyrašit při první malé přeháňce. Jen si vzpomeňte, jak dlouho trvá, než se semínky dostane ze země. Máčení vyvolá u semínek jakousi představu dostatku vody a fakt, že může dojít k jeho bezproblémovému vyklíčení. Samozřejmě dojde k urychlení procesu klíčení. Mnohem lepší je pro semínka bylinkový nálev.

KlíčeníKlíčení semen: Foto Pixabay

Jaké bylinky se nejvíce hodí?

Je jich hodně, ideální jsou samozřejmě směsi různých bylin. Začít můžeme heřmánkem pravým. Ten dokáže likvidovat jak nejrůznější bakterie, tak i plísně, jež na semínkách ulpí. Skvěle působí heřmánek především u hrachu, čočky, fazolí a jiných luštěnin. Mezi vynikající bylinky do takovýchto nálevů se řadí také tymián, yzop nebo dobromysl. Jmenovat bychom mohli ještě kupříkladu:

  • kopřivu dvoudomou,
  • pomerančovou kůru,
  • smetánku lékařskou,
  • kozlík lékařský a jiné.

Výbornou volbou je zmiňovaná přeslička, jež dokáže dát semínkům část křemíku, jejž obsahuje. Kyselina křemičitá poskytuje výbornou ochranu bramborovým hlízám.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá: Foto Pixabay

Příprava nálevu je jednoduchá

Nálev musí být silný. Ideální je volit poměrně velké množství bylin, větší, než kdybyste si jej připravovali pro své vlastní potřeby. Třeba heřmánkové květy se zalévají v poměru jedné polévkové lžíce květů k 1 dcl vroucí vody. Poté se směs nechá vyluhovat a vychladnout. Máčet by se semena měla zhruba hodinu. Čím jsou větší, tím delší dobu. Třeba hrách nebo fazole zvládnou i 4 hodiny. Stejně tak dlouho zvládá salát a u okurek nebo košťálovin nebi problém máčet i den. Semena paprika. Rajčata si zaslouží dvoudenní lázeň stejně jako cibule, celer či mrkev.

Zdroje info: living.iprima.cz, zahradkarskaporadna.cz

Klíčení semen: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.