Přinesli jste si rostlinu ze supermarketu: dobře se o ni postarejte

Rostlina v květináči

Pokud nemáte tu možnost získat rostlinu ze zahradního centra nebo množením od někoho, kdo ji již vlastní, koupíte si ji v supermarketu. Někdy dokonce za výhodnou cenu. Velice často se ale stává, že krátce poté, co si rostlinu přinesete domů na ní můžete pozorovat známky odumírání. Abyste tomuto předešli, je dobré zakročit ještě před tímto procesem. Jakmile si rostlinu přinesete domů, dobře se o ni postarejte.

Před koupí rostliny

Občas i v supermarketu můžete narazit na rostlinu, kterou se vám v zahradnickém centru nepodařilo najít. Nebo narazíte na zajímavou květinu, která by se vám do interiéru hodila. Ještě před koupí je ale zapotřebí zkontrolovat si, zda můžete splnit podmínky, které rostlina vyžaduje. Problémem je to, že označení rostliny v supermarketu může být neúplné a nedostatečné. V takovém případě zkuste hledat rovnou na květináči, kde se často vyskytuje nejenom latinský název rostliny, ale často také podmínky pro její pěstování.

Bazalka

Foto: Pixabay

Zkontrolujte stav rostliny

Pokud dokážete splnit podmínky, ve kterých je třeba rostlinu pěstovat, nastává druhá část výběru. Podívejte se, v jakém stavu rostlina je. Hledejte zejména listy, které vypadají nemocně a zkontrolujte také přítomnost škůdců – a to nejen na listech, ale také v půdě. Pokud je rostlina ve výrazné slevě, můžete ji zakoupit, i když je ve špatném stavu – pokud tedy máte možnost izolovat ji od rostlin, které již doma máte. Choroby a škůdci by se totiž mohly rozšířit i na ně.

Přesazení rostliny

Většinou jsou rostliny prodávány v substrátu, který je univerzální a nemusí plně vyhovovat podmínkám, jaké rostlina preferuje. Prvním krokem, kterým uděláte, až si rostlinu přinesete domů, je ten, že ji přesadíte. Vyměnit můžete nejenom substrát, ale také nádobu, ve které je rostlina umístěna. V některých případech si můžete všimnout hnilobného zápachu nebo poškozených částí kořenů – ty odstřihněte a před přesazením použijte fungicidy.

Karanténa

Vyplatí se rostlinu po nějakou dobu udržovat od ostatních pokojových rostlin, které máte. Důvodem mohou být skrytí škůdci nebo choroby, které by mohly nakazit i je. Po dobu jednoho měsíce pěstujte rostlinu odděleně od svých ostatních exemplářů – po uplynutí této doby ji můžete přenést na konečné stanoviště.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-co-zrobic-z-roslinami-kupionymi-w-markecie,nId,5593869

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!