Zahradničení

Připravte svou zahradu na zimu dřív, než bude pozdě

Na podzim je zapotřebí starat se o zahradu stejně, jako například na jaře či v létě. Činnosti, které budete provádět, budou většinou souviset s uklízením, díky kterému ale můžete předejít nejrůznějších chorobám nebo dokonce škůdcům v nadcházejícím období. Na zimu je velice důležité ochránit některé rostliny před mrazem. Zde je několik tipů, na co byste rozhodně na podzim zapomínat neměli.

Odklízení spadaných listů

Je to činnost otravná a budete ji muset provádět několikrát, nicméně je také velmi důležitá. Není tomu tak jen z hlediska estetického, kdy listy mohou pokrýt chodníčky a vytvářet nebezpečný prostor pro chůzi (obzvláště, když je vlhko), ale také z hlediska ochrany rostlin. Pod vlivem vlhkosti se listy mění na jakýsi slizký povrch, který nedovoluje prostupu vzduchu – například k trávníku, který se nachází pod nimi. Může také vznikat plíseň, houby nebo vhodné prostředí pro larvy škůdců. Ideálním nástrojem k odklízení listů jsou hrábě nebo speciální zahradní vysavače.

Zahrada v zimě

Foto: Pixabay

Poslední sečení trávníku

Na podzim už trávník příliš často nesekáme, neroste totiž už tak rychle. Poslední sečení bychom měli provést tehdy, když denní teploty klesají pod 15 °C – obvykle to bývá na konci října nebo na začátku listopadu. To napomůže jejímu rychlejšímu růstu na jaře. Optimální výška trávy po posledním sečení by měla být asi 4 cm. Kratší tráva je náchylná na mráz.

Ořez větví stromů a keřů

Před zimou je také vhodné ořezat některé stromy a keře – to jim pomůže chránit se před prazem. Ideálně to udělejte ještě v období, kdy jsou na stromech a keřích stále ještě listy, tedy na začátku podzimu. Díky tomu se vyhneme prořezávání zdravých větví. Ořezané větve je ideální zpracovat drtičem.

Ochrana rostlin před mrazem

Existují různé způsoby, jak své rostliny můžete chránit před mrazem. Ty v nádobách jednoduše přenesete na místo, kde jim nehrozí mráz. Ostatní ještě naposledy vydatně zalijte (dokud se nedostaví mráz). Díky tomu budou mít rostliny přístup k vodě. Dalšími způsoby je použít vrstvu mulče v okolí rostlin, některé stromy (zejména ty mladé) můžete na zimu obalit jutovým pytlem, některé rostliny budete muset zkrátit v nadzemní části, aby nebyly náchylné na mráz – to vše ale již závisí na konkrétním typu rostliny.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-przygotowac-ogrod-do-zimy,nId,4909497

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *