úvod

Jakou zimní zeleninu letos pěstovat

S koncem letní sezóny přemýšlíte, jak ještě dále využít svou zahradu. Pěstování plodin v chladném období je velmi přínosné, proto byste se měli zaměřit na takové druhy zeleniny, které přečkají zimní období, aby se vám na jaře nebo v létě odměnili skvělými plody. Někdy je ale možné sklidit ještě před začátkem zimy. Podívejte se s námi na seznam odolné zimní zeleniny.

Špenát

Studené počasí je nejlepším přítelem špenátu. Špenát je velmi mrazuvzdorný, po zimní bouřce sedí pod mrazem a čeká, až se vrátí slunce, aby mohl znovu růst. Vysejte špenát přímo do zahrady a povzbuďte jeho klíčení umístěním čirého plastu nebo skla přes zahradní lůžko. Poté ochranu odstraňte, aby se semenáčky aklimatizovaly na chlad. Avšak pozor existují také druhy méně odolné: novozélandský špenát není stejný; je citlivý na mráz a zahyne, pokud teploty klesnou příliš nízko.

Kořenová zelenina

Tento široký seznam obsahuje řepu, mrkve a pastináky. Kořenová zelenina se  ve studené zemi chová velice dobře, takže její ponechání na místě je doporučená metoda pro skladování zeleniny v zimě. Ale všechny kořenové plodiny potřebují tři věci, aby se jim dařilo: sluneční světlo pro vrcholy, dostatečnou zálivku a nezmrzlou půdu. Pro podporu růstu v nejchladnějších dnech, můžete aplikovat průhledný materiál, jako je čirý plast nebo sklo. Půda musí být vlhká, ne mokrá.

Česnek a jeho příbuzní

Zima je důležitou součástí vývoje této skupiny. Česnek, zasazený na podzim přezimuje pod mulčem a poté vyrábí cibulky v době letního slunovratu. Pór (například odrůda Giant Musselburgh) je také mrazuvzdorný a zajišťuje větší sklizně pro příští rok. Pěstování cibule a šalotky trvá déle v chladných měsících než v létě, protože dávají přednost mírnému počasí. Pokud letošní cibuloviny nestihli dozrát a již padá sníh, je v pořádku nechat je v půdě.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *