or2

Loupání a louskání vlašáků si lze usnadnit

Pokud pěstujete na dvoře tzv. „papíráky“ a daří se vám ořechy sbírat v ideálním čase, kdy se ze svých zelených obalů zcela vymaní, pak nejspíš ani dál číst nemusíte. Ale jestliže máte štěstí na opravdu tvrdé jedince a z nedostatku jiných možností přistupujete k otloukání ořechů např. bidlem, budou se vám naše rady určitě hodit.

Jak na zákeřnou zelenou slupku? Může to být jednodušší, než si myslíte

Jestliže opravdu nemáte čas, přesypte jednoduše posbírané ořechy do velkého igelitového pytle, dobře zavažte, uložte do sklepa a vyzvedněte za pět dní. Ořechy stačí vysypat např na čisté prostěradlo a nohou párkrát překulit. Jen nesmíte pytlovat po dešti, jinak hrozí plísně!

Doma stačí ořechy přelít horkou vodou a po deseti minutách půjdou slupky snadno dolů ostrým nožem. Nebo vsaďte na sušení v troubě. Troubu rozpalte na 200°C, ořechy vysypte na plech pokrytý pečícím papírem a na 15 minut je vložte dovnitř. Jakmile vychladnou, půjde suchá slupka dolů pouhým promnutím mezi prsty. Jen čas opravdu pečlivě hlídejte, abyste ořechy nechtěně spíše nepřipálili!

Horká voda pomůže i s loupáním vlašských ořechů

Tato metoda se s úspěchem používá třeba na mandle nebo para ořechy, které se svých skořápek vzdávají ještě neochotněji než vlašáky. Ořechy nasypte do hrnce, zalijte horkou vodou a nechte pod pokličkou 20 minut odpočívat. Sceďte a nechte vychladnout. Poté co nejdříve vylouskejte.

Pokud se obáváte tepelného šoku, pak ořechy zalijte studenou vodou, nechte ji dojít až k bodu varu, poté hrnec odstavte z plotny a nechte vychladnout. Některé typy ořechů také reagují dobře na vodu slanou – lžíce soli na litr studené vody vám bude stačit. Poté dopřejte ořechům 20 minut mořské lázně a můžete loupat. Nejlépe to jde samozřejmě s louskáčkem, do kterého ořech vložíte kolmo, ale někdo nedá dopustit ani na staré dobré sikovky. A co používáte nejraději vy?

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

2 komentáře

  1. Jozef Odpovědět

    Ořechy se přece netrhají ze stromu se zelenou slupkou ale se jenom sbírají ze země, až když zralé bez slupky ze stromu padají. A nejlepe je, když ještě na stromě projdou mrazem. A pokud na nějakém ořechu je náhodou nějaká slupka, tu pak lze lehce odstranit.
    Samozřejmě, když někteří nedočkavci trhají ze stromu ještě nezralé ořechy, místo aby chvíli počkali, pak lze slupku od ořechu těžce odstranit.
    J. T.

  2. LADISLAVA Odpovědět

    Ze stromů padají i ořechy se zelnou slupkou a jsou naprasklé,takže jde zelená slupka hezky sloupnout.Stane se,že i ořech spadne celý zelený a tak s ním praštím o dlažku a praskne,pak se dá sloupnout.Letos padají hodně zelené,což mám i já na chatě.Žádní nedočkavci,ale poříroda si pomůže sama pane či ženo J.T.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *