Loupání a louskání vlašáků si lze usnadnit

Pokud pěstujete na dvoře tzv. „papíráky“ a daří se vám ořechy sbírat v ideálním čase, kdy se ze svých zelených obalů zcela vymaní, pak nejspíš ani dál číst nemusíte. Ale jestliže máte štěstí na opravdu tvrdé jedince a z nedostatku jiných možností přistupujete k otloukání ořechů např. bidlem, budou se vám naše rady určitě hodit.

Jak na zákeřnou zelenou slupku? Může to být jednodušší, než si myslíte

Jestliže opravdu nemáte čas, přesypte jednoduše posbírané ořechy do velkého igelitového pytle, dobře zavažte, uložte do sklepa a vyzvedněte za pět dní. Ořechy stačí vysypat např na čisté prostěradlo a nohou párkrát překulit. Jen nesmíte pytlovat po dešti, jinak hrozí plísně!

Doma stačí ořechy přelít horkou vodou a po deseti minutách půjdou slupky snadno dolů ostrým nožem. Nebo vsaďte na sušení v troubě. Troubu rozpalte na 200°C, ořechy vysypte na plech pokrytý pečícím papírem a na 15 minut je vložte dovnitř. Jakmile vychladnou, půjde suchá slupka dolů pouhým promnutím mezi prsty. Jen čas opravdu pečlivě hlídejte, abyste ořechy nechtěně spíše nepřipálili!

Foto: Pixabay

Horká voda pomůže i s loupáním vlašských ořechů

Tato metoda se s úspěchem používá třeba na mandle nebo para ořechy, které se svých skořápek vzdávají ještě neochotněji než vlašáky. Ořechy nasypte do hrnce, zalijte horkou vodou a nechte pod pokličkou 20 minut odpočívat. Sceďte a nechte vychladnout. Poté co nejdříve vylouskejte.

Pokud se obáváte tepelného šoku, pak ořechy zalijte studenou vodou, nechte ji dojít až k bodu varu, poté hrnec odstavte z plotny a nechte vychladnout. Některé typy ořechů také reagují dobře na vodu slanou – lžíce soli na litr studené vody vám bude stačit. Poté dopřejte ořechům 20 minut mořské lázně a můžete loupat. Nejlépe to jde samozřejmě s louskáčkem, do kterého ořech vložíte kolmo, ale někdo nedá dopustit ani na staré dobré sikovky. A co používáte nejraději vy?

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)