vatov1

Řízky z vatovce – jak na to, aby byly ještě lepší

Také se vám doma tenhle krasavec urodil? Vatovec obrovský alias Langermannia gigantea se jen tak přehlédnout nedá. Leckdy totiž dorůstá i do velikosti fotbalového míče nebo víc – ten největší kousek, který se zatím u nás našel, vážil 20,8 kg. A to už je pořádná hromada řízků.

Právě na ty se totiž vatovec hodí nejlépe. Ovšem uplatní se i jako houbový mozeček a udělám vám radost v polévce i omáčkách. Ovšem řízky pořád jednoznačně vedou. Jejich příprava není složitá a pokud znáte pár triků navíc, zachutnají dost možná i houbovým nejedlíkům.

Řízky z vatovce chutnají jako smažený sýr

Tedy alespoň to o něm tvrdí mnozí z těch strávníků, kteří je ochutnali. A právě proto se hodí podtrhnout tento chuťový benefit i při samotné přípravě. Zpočátku se postup nijak neliší od klasického řízku. Houbu je potřeba očistit, případně omýt a zbavit se části s podhoubím, pokud jste ji tedy nenechali přímo v trávě.

Až budete mít hotovo, nakrájejte vatovec asi na dva centimetry silné plátky. Zkontrolujte, zda se dužina nezačal zbarvovat dohněda. Pokud ano, pak vatovec vyhoďte, protože už se ke kuchyňské úpravě nehodí. Nakrájené plátky je dobré oloupat. Není to povinné, ale na hladkých stranách hůře drží trojobal, a navíc není každému jejich přítomnost při konzumaci právě příjemná.

Řízky z vatovce nejdříve obalte v hladké mouce, do které jste přimíchali lžíci až dvě dobrého strouhaného tvrdého sýra. Kvalitní gouda nebo 40% eidam je dobrá volba, milovníci výraznějších chutí pak mohou zkusit třeba i ementál. Sýr musí být nastrouhaný najemno, aby neopadával.

Pokračujte mlékem a nakonec strouhankou. Pokud chcete vylepšit i tu, vytvořte ji předem z toastového chleba. Kupodivu do sebe nenasákne tolik oleje a přesto zůstává křupavá. A co dál? Šup s řízky na pánvičku s hlubokou vrstvou oleje. Řízky z vatovce smažte z obou stran dozlatova a podávejte s brambory a zeleninovým salátem.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *