Jako koření šafrán stoprocentně nezklame

Věta, že je něčeho jako šafránu pochopitelně znamená, že toho máme nedostatek. Šafrán patří mezi koření, kterých skutečně není až tolik a pokud se podíváte v obchodě do regálů s kořením, tak tady šafrán příliš často nepotkáte. Přesto ale není problém toto oblíbené koření koupit, jelikož se nachází v nabídce mnohých internetových obchodů. Skvělé účinky šafránu jsou známy již z doby antických hrdinů a speciálně řeckých bohů. Jejich vládce, sám mocný Zeus, spával na svém loži, na němž byly naskládány právě lístky šafránu. Jak tedy vlastně vypadá šafrán, v čem prospívá lidskému tělu a kde jej koupit?

Složení šafránu

Při jmenování složení šafránu bychom mohli začít jeho chutí. Jestliže jej ochutnáme, tak zjistíme, že jako koření je šafrán poměrně hořký. Látka řadící jej mezi skvělé bylinky se nazává picrocrocin. Při sušení čerstvého šafránu vzniká takzvaný šafranal. Právě on může za zcela typické aroma šafránu. Jaké látky tedy šafrán vlastně obsahuje?
–                     krozin
–                     isophoron
–                     sacharidy, a to až 61,5%
–                     vápník
–                     draslík
–                     železo
–                     tuky a bílkoviny
–                     vitamíny A a C+ některé další

Jak a co léčí šafrán?

Léčivé účinky šafránu jsou typické hned v několika oblastech lidské činnosti. Klasikou jsou především různé recepty, které se šafránem jako s nedílnou složkou pokrmu počítají. Co se týká samotných léčivých účinků šafránu, tak těch je hned několik. Ve starověkém Řecku představoval šafrán koření pomáhající ženám při jejich ženských problémech. Výbornou volbou je šafrán ale i při žaludečních potížích anebo tehdy, když potřebujete pozitivně ovlivnit krevní oběh.

Vysoká cena šafránu je logická

Vysoká cena šafránu je zapříčiněna hlavně způsobem jeho sklizně. Získává se z rostliny s názvem šafrán setý nacházející se v oblastech Středozemního moře. K získání jednoho kilogramu koření je zapotřebí sklidit celkem 175 000 rostlin, což je neskutečné množství. Jeden sběrač posbírá v maximu za den 70 gramů šafránu. Cenově vyjde šafrán u nás na nějakých 100 až 350 korun za pouhý jeden gram.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.