Posekaná tráva

Jaké využití může mít posečená tráva

Posečená tráva: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Posečená tráva rozhodně není jen odpad, kterého se potřebujete zbavit. Má spoustu využití, jen hledat! Pokud patříte mezi majitele okrasných trávníků (nebo prostě na vašem pozemku nějaká tráva roste), pak můžete využít několik způsobů, jakými je možné ji po nasekání využít. Předtím, než se pustíte do sečení trávníku, přečtěte si tento článek a nechte se inspirovat.

Kompostovací záhon

Pokud vás již napadlo, že posečená tráva patří do kompostu, máte pravdu. Ale ne tak úplně. Do kompostu lze přidat jen určité množství trávy, musí být proložena s dalšími materiály. A to je problém, protože tráva může růst rychleji v době srážek, takže ji kompostér nestihne pojmout. Co tedy s ní? Založte si kompostovací záhon! Má to hned několik výhod: zbavíte se veškeré posečené trávy a navíc zajistíte živiny pro zeleninu, kterou si do kompostovacího záhonu později zasadíte. Rozklad trávy v zemině je poměrně rychlý.

Posečená tráva: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak založit kompostovací záhon?

Záhon můžete založit již na podzim, nebo klidně až na jaře. Základním prvkem je vrstva zeminy (ne vyšší než 15 cm), kterou umístíme přímo na dobře propustný půdní povrch. Na tuto základní vrstvu přijde právě vrstva posečené trávy (opět ne vyšší než 15 cm). Tu opět posypeme zeminou. Obě vrstvy se snažíme promísit tak, aby stébla trávy byla dobře rozmístěna od sebe. Tímto navrstvením se vyhneme hnilobnému rozpadu trávy. S vrstvením pokračujeme tak dlouho, dokud nedosáhneme požadované výšky záhonu. Tráva se rozkládá, takže výsledná výška záhonu bude o něco nižší, než si na začátku postavíme.

Pěstování v kompostovacím záhonu

Během května můžete začít pěstovat. Vyberte si zejména takovou zeleninu, která vyžaduje spoustu živin. Typickým příkladem jsou okurky, rajčata, brambory nebo třeba tykve.

Travní mulč

Dalším způsobem, jak využít posečenou trávu, je vyrobit si z něj mulč. Pokud chcete mulčovat zeleninové záhony, pak mulčovací vrstva nesmí být vyšší než 5 cm, protože pak by mohlo dojít k zapaření a hnilobě. Využití travního mulče má všechny výhody mulčování obecně: půda se nepřehřívá, výpar vody a růst plevele je omezen. Postupným rozkladem navíc vzniká spoustu živin pro pěstované rostliny.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

  1. Vladimír Odpovědět

    Přidám ještě jednu možnost využití posečené trávy a to pro toho, kdo pěstuje na své zahrádce brambory. Já dávám trávu do brázd, takže mi tu udržuje vláhu u brambor a zvyšuje se výnos. Možné a vyzkoušené využití posečené trávy je ten, že se z nasečené trávy udělají brázdy a do nich se zasadí sadbové brambory, nejlépe ty rané a oni tam krásně vyrostou. Zkuste a uvidíte!!

  2. M.M. Odpovědět

    To že se dává posečená tráva do brázd brambor je stará věc. Já to tak již praktikuji několik let. Ale protože bydlíme na vesnici a chováme slepice, využívám posečenou asušenou trávu jako krmivo v zimě.
    Ze sekačky čerstvou posečenou trávu slepice moc rády nemají, zřejmě je pro pro moc drobná a pomačkaná, ale usušenou dám do pytlů, uchovám na zimu a protože není nic zeleného tak ji spořádají úplně do menta.Obyčejně mám tak 2 až 3 nasušeno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *