I obyčejný esenciální olej vám při nesprávné aplikaci může ublížit

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Dnes se bez esenciálních alias éterických olejů neobejde nikdo, kdo si chce v domácnosti navodit příjemnou atmosféru, a jemuž záleží i na jeho zdraví. Zatímco dříve se hojně popíjely nejrůznější bylinné odvary (aniž by byl brán ohled na jejich mnohdy nepříznivé účinky při dlouhodobém působení), dnes jsou v módě právě esenciální oleje.

Ovšem problém je stále stejný – přírodní, aby se tak řeklo. Vždyť co je přírodní, to nám přece nemůže ublížit, nebo ne?

Jak se nepopálit při koupání

Přeskočíme teď kapitolu aromaterapie, která je specifická sama o sobě a zaměříme se na další použití esenciálních olejů. Určitě už vás také napadlo přidat si pár kapek levandule nebo růže třeba do koupele. Nikdy byste je však neměli kapat do vody jen tak. Nemísí se s ní, zůstávají na hladině a mohou tak ulpět na vaší pokožce a postarat se o nepříjemné podráždění nebo dokonce popáleniny (ještě umocněné kontaktem s teplou vodou).

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jediným správným postupem je smíchání esenciálního oleje s nosným médiem – jiným olejem, rostlinným máslem apod. A stejné je to i při nanášení na pokožku, i když existují výjimky, u nichž občasné přímé použití nevadí (např. tea tree, levandule, santal, kakost apod.), smíchání s pečujícím olejem vám může přinést kýžený účinek stejně rychle a přitom bezpečně.

Málokdo také ví, že pokud si pro ošetření pokožky vyberete esenciální oleje z citrusů, verbeny nebo rostlin z čeledi miříkovitých (např. petržel, mrkvové semeno apod.), nesmíte pokožku po dobu nejméně 12 hodin vystavovat slunci, jinak hrozí riziko zčervenání a vzniku nehezkých skvrn.

Vnitřní užití esenciálních olejů je nebezpečný hazard

I když na světě existují odborníci, kteří se tohoto použití esenciálních olejů nebojí, do rukou amatérů rozhodně nepatří. I v malém množství může třeba i jinak bezpečná levandule poleptat sliznice v ústech a krku.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)