Jaké jsou odrůdy meruněk a jak je pěstovat

Meruňky

Meruňky nosí lidé stále v mysli i na srdci. Jsou sladké a zrají v horkém letním dni. Pokud sdílíte stejné chutě, tak se společně můžeme ponořit do toho, co z meruněk dělá tak oblíbené stromy a pochoutky.

Původ meruněk sahá až k Číně do dob, kdy vládl císař Yu. Strom byl velmi oblíbený i v Indii. Díky dlouhé cestě, kterou strom “ ušel “, se stihly vyšlechtit desítky odrůd. Meruňky dozrávají postupně, takže se dá postupně ovoce zpracovávat na marmelády a kompoty. Zralé meruňky jsou k dispozici od jara do poloviny léta.

Jak pěstovat meruňky

Pěstování meruněk bývá složitější než u ostatních stromů. Stromy vyžadují chladnější počasí, aby mohly nasadit plody, a na jaře jsou přecitlivělé na mráz, který je škodlivý jak pro květy, tak pro plody. I během dozrávání hraje důležitou roli teplo. Bohužel, meruňky patří mezi stromy, které jsou velmi náchylné na plísňové choroby.

Prořezávání se provádí pokaždé koncem léta nebo na začátku podzimu, který bývá ještě teplý. Kromě prořezávání větví, se musí udělat i prořezávání plodů, úplně každý rok. To přeruší cyklus, který matka příroda zařídila pro každý strom. Jeden rok je velká úroda a ten další skoro nic.

MeruňkyFoto: Pixabay

Nejčastěji pěstované odrůdy

Poppicot

  • Poppicot je odrůda meruňky, která je příjemně sladká s nakyslou slupkou, která má při správně načasované sklizni, tu pravou výraznou meruňkovou chuť.

Katy

  • Poznáte ji podle velikosti a tvaru, který je vejčitý. Ale plody mají velikou nevýhodu. Při dešti rády praskají, ale jakmile jsou zralé, vezme vás za chuťové pohárky intenzivní chuť.

Castlebrite

  • Meruňkové plody jsou středně velké a dosti sladké. Tato odrůda je velmi spolehlivá a plody se díky své chuti hodí do džemů. Na stromě plody pomalu zrají, aniž by byli příliš náchylné na opadávání.
  • Nevýhoda je v tom, že květy lehce chytají plíseň a ovoce snadno propadá hnědé hnilobě

Goldrich

  • Barevně se jí nevyrovná žádná jiná. Meruňky jsou tmavě oranžové a chuť je příjemně kyselá. Pokud ji necháte zrát ještě chvíli, kyselá chuť se přemění na jemně sladkou. Nejlépe se dá vychutnat začerstva nebo do džemů.

Meruňky jsou silné a obvykle se roubují na podnože švestky nebo broskve. Při správné péči stromy vyrostou do krásných mohutných stromů, které se každý rok obsypou krásnými růžovými a bílými květy.

Zdroj info: https://growgreatfruit.com/why-we-love-apricot-trees/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.