Ochrana ovocných stromů proti mrazu – pomoci může i nenápadná bylinka, ze které si připravujete čaj

Jabloňové květy

Nejkritičtější období jara právě přichází – první polovina jara totiž může zahrádkáře nepříjemně překvapit právě prostřednictvím ranních mrazíků, jež mohou poškodit ovocné stromy tak, že úrodu budete moci zcela odepsat.

Jak se proti jarním mrazů chránit a jak ochránit stromy před jejich působením? Pomoci vám může několik prověřených postupů.

Kdy zmrznou meruňky? Kozlíkem tomu můžete zabránit

Pokud sledujete počasí, měli byste zpozornět ve chvíli, kdy se předpovídané teploty budou pohybovat okolo nuly. Už tehdy totiž existuje riziko že právě u vás klesnou i pod tuto hranici a třeba pro květy meruněk už může být smrtící teplota i lehce pod bodem mrazu. A co si s tím tedy počít?

Postřik vodou proti mrazu potřebuje vylepšení

Jestliže tedy máte podezření, že by se vás tyto potíže mohly týkat, vybavte se opravdu jemným postřikovačem – tedy takovým, z něhož můžete vykouzlit velmi jemnou vodní mlhu,. Aby však byla účinnější, přidejte do ní podle receptu našich babiček i kozlíkové kapky alias valeriánové kapky. Stačí deset nebo patnáct kapek na litr vody.

Jabloň

Foto: Pixabay

Pokud nemáte postřikovač, můžete pod stromem zkusit jako nouzové řešení postavit i nádoby s vodou – čím větší hladinu budou dohromady mít, tím lépe. Během mrazu se voda začne odpařovat a květy tak ochrání před mrazem.

Jak ochránit stromy před mrazem

A spolehnout se můžete i na působení ohně. Stačí založit dostatečně velký oheň s množstvím dýmu (samozřejmě v bezpečné vzdálenosti od stromu). I ten bude květy oteplovat a může tak zabránit nejhorším škodám. S tvorbou dýmu vám pomohu vlhké větve nebo tráva.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://pestujemeonline.cz/jak-ochranit-merunku-broskev-pred-mrazy/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)