Jak zjistit pH půdy? Budete potřebovat ocet a jedlou sodu

Soda bicarbona

Vlastnosti půdy jsou velice důležité z mnoha různých důvodů. Správné půdní podmínky mohou řadě rostlin vyhovovat, pro jiné ale nebudou příliš vhodné a rostlině se nemusí dařit. Některé rostliny, jako jsou například borůvky, si potrpí na hodnotu pH v půdě. V zásadité půdě se borůvkám obvykle příliš nedaří, potřebují tu kyselou. Na druhou stranu existují také rostliny, které dokážou tolerovat jakékoli pH. Do této skupiny patří například hydrangea, která podle pH půdy může dokonce měnit barvu svých květů.

Co je to pH?

O tom, že půdu označujeme zásaditá, neutrální nebo kyselá, zřejmě již slyšel i zahradník-začátečník. Právě to určuje pH půdy. Jeho úroveň se stanovuje na bodové stupnici od 1 do 14. Pokud je půda kyselá, její pH se pohybuje v rozmezí 0 až 7. Zásaditá půda je zase od 7 do 14. Zahradní rostliny si z velké většiny vystačí s úrovní pH v okolí 6,5 až 7. Náročnější rostliny ale vyžadují buď vyšší nebo nižší pH – tedy buď kyselou, nebo zásaditou půdu. Pokud se chcete věnovat pěstování i těchto rostlin, je dobré vědět, jaké pH má vaše půda.

Půda

Foto: Pixabay

Testovací soupravy na pH půdy

V zahradnických centrech jsou dostupné soupravy, které vám umožní zjistit pH poměrně přesně. Mohou být ale poněkud drahé a ne vždy je jejich použití srozumitelné. Existuje ale i domácí metoda, která je rychlejší a jednodušší. Pomůže vám zjistit, jak je na tom vaše půda s pH a přitom nebudete potřebovat žádné speciální nástroje ani suroviny. Pravděpodobně je budete již mít v kuchyni.

Ocet a jedlá soda

Tyto dvě suroviny jsou velice užitečné také při čištění domácnosti, nicméně je využijete právě při zjišťování pH půdy. Připravte si dvě malé nádoby, do každé dejte vzorek půdy. Zalijte je půl šálkem octa a půl šálkem jedlé sody. Pokud půda začala „syčet“ a klokotat v nádobě s octem, její reakce je zásaditá. Máte pH vyšší než 7. Pokud však došlo k reakci ve směsi jedlé sody (objeví se bubliny), vaše půda je zásaditá. Její hodnota je nižší než 7.

Orientační výsledek

To je ale všechno, co zjistíte. Přesnou hodnotu pH podle této metody zjistit bohužel nelze, takže pokud po ní toužíte, budete muset investovat do speciální soupravy na zjištění pH. Nicméně i vědomost, zda je naše půda kyselá nebo zásaditá nám může značně pomoci při výběru rostlin na naši zahradu.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-sprawdzic-odczyn-gleby-przy-pomocy-octu-i-sody-oczyszczo,nId,4911656

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!