Přípravky

Přípravky, které si připravíte doma – a na zahradě budou velmi užitečné

Přípravky, které se dají koupit v obchodech, mohou být sice účinné, ne vždy je ale nutné je kupovat. Některé si můžete připravit i doma s minimálními náklady. Připravili jsme pro vás tři přípravky, které se vám na zahradě rozhodně budou hodit. V zahradě se bez nich už neobejdete. Patří sem herbicid (přípravek proti plevelům), fungicid (přípravek proti houbovým onemocněním) a repelent (přípravek odpuzující hmyz).

Herbicid

Herbicidy jsou v zahradách používány asi nejčastěji. Mohou zahradníkům značně usnadnit práci při zbavování se otravného plevele. Věděli jste, že si svůj vlastní herbicid můžete připravit doma? Není tolik agresivní, může být ale velice účinný. Smíchejte 4 litry octa, 1 sklenici soli a 1 polévkovou lžíci mycího prostředku. Pořádně promíchejte. Používejte přípravek v rozprašovači. Ale pozor: miřte jim pouze na rostliny, kterých se chcete zbavit. Je velmi silný, takže zničí všechny rostliny, se kterými přijde do kontaktu. Ideální je používat jej za slunečného dne.

Fungicid

Houbová onemocnění jsou pohromou pro spoustu rostlin. Jakmile si všimnete, že je rostlina napadená, je zapotřebí ihned zakročit, aby se choroba nešířila dále. Pro výrobu domácího herbicidu smíchejte 1,5 čajové lžičky jedlé sody, 1 lžičku rostlinného oleje a 3,8 litru vody. Takto připravenou směs používejte v láhvi s rozprašovačem na rostliny napadené houbou, a to každých 5 dní. Preventivně stříkejte jednou za 10 dní. Tuto metodu můžete použít u tak nepříjemné choroby, jako je padlí. Ta se vyskytuje nejen u ovoce a zeleniny, ale také u růží.

Přípravky repelent

Foto: Pixabay

Repelent

Ani vy nechcete být při práci na zahradě napadeni nepříjemným bodavým hmyzem. Za tímto účelem můžete použít velice jednoduchý repelent, který si připravíte doma. Jeho použití je bezpečnější a levnější, než koupě komerčního výrobku. Smíchejte 10 až 20 kapek všech těchto esenciálních olejů: levandulového, pomerančového, eukalyptového a citronového. Přidejte k nim 2 lžíce olivového oleje nebo alkoholu. Aplikujte každých několik hodin na tělo (pozor na oblečení).

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-3-domowe-preparaty-bez-ktorych-nie-mozesz-sie-obejsc-w-ogrod,nId,4912365

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *