Jak zpracovat fíky? Návod na marmeládu a naložení v sirupu

Fíky

Pokud máte vlastní fíkovník, můžete sklízet vlastní plody. Pokud se vám jeho pěstování daří, můžete získat tolik úrody, že nevíte co s fíky. Čerstvé bohužel dlouho nevydrží, a tak je zapotřebí je co nejdříve po sklizni zpracovat. Ukázalo se dokonce, že některé fíky se zkazí už dva dny po sklizni! Proto bychom měli být co nejrychlejší.

Fíky ve sladkém sirupu

Připravte si 2 kg fíků. Jednoduše je omyjte a přepulte. Stopky odstraňte. Loupání není třeba. Nechte je okapat a mezitím si připravte sirup. 2,8 litru vody smíchejte 1,6 kg cukru a zahřívejte. Pravidelně míchejte. Až se cukr rozpustí, přidejte fíky a zahřívejte je, dokud nezměknou. Připravte si čisté sklenice. Předtím, než do každé dáte fíky s cukerným roztokem, dejte lžíci čerstvé citronové šťávy (platí pro půllitrové sklenice). Poté přidejte fíky (vytahujeme je děrovanou naběračkou) tak, aby nahoře zůstalo asi 2,5 cm místa pod okrajem. Nakonec zalijeme fíky sirupem (pokud nám nezbude do všech sklenic, znovu svařte cukr s vodou), aby byly ponořené. Nahoru můžete nebo nemusíte přidat asi 1 cm vysokou vrstvu bourbonu. Zavíčkujte a nechte vychladnout dnem vzhůru. Pro delší skladování je třeba zavařit.

Fíková marmeláda

Foto: Pixabay

Fíková marmeláda

Připravte si sklenice o objemu 180 ml. Jako měrnou jednotku si připravte hrnek o objemu 240 ml. Fíky neloupeme, nakrájíme je na kostičky a odměříme 3 hrnky. Dáme do hrnce. Přidáme 2 hrnky cukru a ¼ hrnku citronové šťávy. Vaříme asi 12 minut do zhoustnutí. Poté naplníme do sklenic tak, aby od okraje bylo volné místo asi 1,5 cm. Zavíčkujeme a postavíme sklenice do (zavařovacího) hrnce. Zavařujeme 20 minut při plném varu.

Zavařené fíky

Fíky by měly být pevné a nepřezrálé. Budeme jich potřebovat asi 1,5 kg. Každý jeden fík nakrájejte na polovinu a každou polovinu ještě na 4 až 6 klínků (podle toho, jak je chcete veliké). 1 citron v bio kvalitě důkladně omyjeme a odřízneme špičaté konce. Nakrájíme ho na tenké plátky, všechny semínka musí pryč. Smíchejte je v hrnci s fíky a přidejte 800 g cukru. Poté ještě zalijte 400 ml vody a přidejte šťávu z poloviny citronu. Pomalu bez míchání přivedeme k varu. Odstavíme a necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Poté necháme na 24 hodin odležet v lednici přikryté potravinovou fólií. Tím dojde ke změkčení slupky. Následně odstrníme fólii a přivedeme k varu. Snížíme teplotu a povaříme asi 30 minut. Naplníme sklenice asi 1,5 cm pod okraj. Necháme vychladnout dnem vzhůru nebo zavařujeme 10 minut ve vroucí vodě.

Mrazení fíků

Nejjednodušším způsobem, jak uchovat fíky, je jejich zmrazení. Lze to udělat se slupkou i bez ní, nasucho i v sirupu. Mrazení je skvělý způsob, jak uchovat fíky do té doby, než jich budeme mít dostatek, například na marmeládu.

Zdroje info:

https://www.schneiderpeeps.com/preserving-figs/

https://www.self-reliance.com/2017/08/fresh-figs/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!