Solanum sessiliflorum: pokojová rostlina s jedlými plody

Solanum

Pokud toužíte ve svém domově pěstovat rostlinu, která vám přinese také užitek, můžete zvolit tropickou rostlinu s názvem Solanum sessiliflorum. Nejedná se o rostlinu, kterou by mohl pěstovat každý, a to vzhledem k jejímu tropickému původu. Ten po vás bude požadovat vytvoření speciálního prostředí, na jaké je z tropů zvyklá. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která ale není zvyklá na naše zimy. Proto ji musíme pěstovat právě jako pokojovou rostlinu.

Výsev rostliny

Solanum roste ve formě keře. Můžete je vysévat kdykoli v roce, což je dáno tím, že rostlinu pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Pěstování ze semínek je nejlevnější možností, jak k rostlině přijít – a také jednou z nejjednodušších. Semena je třeba jeden až dva dny před výsevem namočit ve vlažné době (je dobré vodu měnit). Vzhledem k tomu, že semena poměrně rychle ztrácí klíčivost, je dobré vysít je okamžitě poté, co si je pořídíte.

Pěstování rostliny

Takto připravená semínka dejte do propustného výsevního substrátu. Je velmi důležité, aby voda dobře odtékala, protože přílišná vlhkost by mohla stát vaši rostlinu život. Ideální je smíchat substrát s perlitem nebo pískem. Stejně důležité, jako udržovat půdu nepodmáčenou, je ale dostatečná zálivka. Substrát by nikdy neměl vyschnout, udržujte jej pořád mírně vlhký. Semínka substrátem jen lehce zahrňte.

Podmínky pro pěstování

Pro své rostliny zvolte stanoviště s rozptýleným světlem. Lepší je ale více sluníčka, než stín. Za asi tři až šest týdnů vám semínka vyklíčí. Ideální teplota pro klíčení i pěstování rostliny je 22 až 28 °C. I když se jedná o rostlinu s poměrně specifickými požadavky na pěstování, z tropických rostlin se jedná o jednu nejsnáze pěstovanou rostlinu.

Plody

Když jsou plody zralé, mají červenohnědou barvu. Bez obav je můžete sklízet a konzumovat, jsou totiž jedlé. Jejich chuť je považována za velice příjemnou. Je tudíž velice pravděpodobné, že si ji zamilujete. Plody se dají konzumovat jenom tak, nebo je můžete použít k výrobě různých dezertů nebo ovocných salátů. Až je ochutnáte, jistě vás napadne spousta způsobů, jak je upotřebit.

Zdroje info:

https://www.semena.cz/ostatni-exoticke-plody/1946-solanum-sessiliflorum-solanum-sessiliflorum-semena-solanum-10-ks.html

https://www.osiva-semena.cz/ostatni/2052-solanum-sessiliflorum-osivo-solanum-10-ks.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!