Hniloba jahod: Jak řešit ochranu jahodníků

Hniloba jahod

Jahodová sezona je v plném proudu a vyrazit na skvělé šťavnaté jahody přímo na záhon bezesporu stojí za to. Mnohdy ale přijdeme k jahodníku, zvedneme listy a zjistíme, že spousta jahod má spíše hnědou barvu. Hniloba jahod si prostě nevybírá. Pokud neprovedeme preventivní opatření, rozhodně se s ní setkáme. Jak tedy taková preventivní opatření řešit a co dělat, když už jsou jahody hnilobou napadené?

Přespřílišná vlhkost jako jeden z viníků

K hnilobě dochází hlavně tehdy, když jsou jahodníky vystavené dlouhodobější vlhkosti. Jednotlivé plody jsou navíc blízko sebe a fakticky se hniloba přenáší z jedné jahody na druhou. Pozorovat můžeme mnohdy i zelené jahody, které jsou částečně hnědé. Hniloba už je prostě napadla a nemáte šanci je ochránit.

Hniloba jahodHniloba jahod: Foto Radek Štěpán

Sláma nebo mulč jako ideální cesta

Ideální je nastýlání jahod třeba takovou slámou. Ta je suchá a jahody se nedostávají do kontaktu s vlhkým podkladem. Pochopitelně se také zbytečně nešpiní. Sláma také do jisté míry brání zarůstání jahodového záhonu plevelnými rostlinami. Počítat ale musíte s tím, že se kvůli slámě bude půdní podklad pomaleji prohřívat. Sláma se musí dostat k jahodníkům již v době, kdy kvetou. Jinak lze použít i posečenou trávu, tak ale mnohem více kumuluje vlhkost, což může být na škodu.

Černá mulčovací fólie jako ne příliš přirozená záležitost

Sázet lze jahodníky také s černou mulčovací fólií. Půdní podklad pod ní ale bude hodně udusaný. Půda se ale dokonale prohřeje a okolo jahod nebudou růst plevelné rostliny. Příliš přirozený způsob ochrany jahod černá textilie nepředstavuje.

Hniloba jahod

Hniloba jahod: Foto Radek Štěpán

Sbírejte i nahnilé plody

Pokud už vám hniloba jahodníky napadne, rozhodně na nich shnilé jahody nenechávejte. Ideální je vzít dvě nádoby, a to jednu na zdravé plody a druhu na napadené. Také není od věci jahody lehce přetrhat nebo naklonit rostliny tak, aby se v trsech tolik nedržela vlhkost.

Zdroje info: Autor, nkz.cz, ireceptar.cz

Hniloba jahod: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.