Je pro kočky orchidej jedovatá? Tato zvědavá zvířátka okusují rostliny

Kočka

Pokojové rostliny, mezi které patří i orchidej, jsou naší chloubou. Pokud máme v domácnosti domácí mazlíčky, měli bychom vědět, které rostliny jsou jedovaté. Zatímco pes se nedostane k rostlinám, které dáme nahoru na nábytek, kočky ve výšce obvykle problém nevidí. Vzhledem k tomu, že jsou to zvídavá zvířátka, která ráda zkoumají své okolí nejenom zrakem a čichem, ale také chutí, mohou pro ně být některé druhy rostlin nebezpečné.

Proč jí kočky rostliny?

Kočka patří mezi masožravce, a tak bychom mohli věřit tomu, že naše rostliny nechá na pokoji. Bohužel to není úplně pravda. Kočky dbají o svou srst tak, že ji olizují. Případné nečistoty a vypadávající srst končí v jejich žaludku. Aby se jich zbavily, pomáhají si žvýkáním trávy. Ta jim pomáhá odstranit nežádoucí obsah žaludku. Pokud je kočka v bytě, pak bude okusovat i jiné rostliny, než je tráva.

Kočka

Foto: Pexels

Vědí kočky, co je jedovaté?

Dokud kočky žily ve volné přírodě, velmi dobře si uvědomovaly, co je jedné a co ne. Bohužel život vedle člověka jim přinesl ztrátu divokých instinktů. Proto při výběru rostlin k čištění žaludku už nejsou tak vybíravé. Navíc můžeme pěstovat i takové rostliny, které kočky ve svém přirozeném prostředí neměly, a tak je neznají. Nevědí, které jsou toxické, a které ne. Proto je na nás, majitelích koček, vybírat takové rostliny, které jsou pro mazlíčky bezpečné.

Které rostliny jsou jedovaté?

U rostlin, jako je dieffenbachie, oleandr nebo vánoční hvězda je všeobecně známé, že jsou toxické. Pak ale existují také rostliny, které se mohou zdát na první pohled bezpečné a neškodné. Mezi ně patří i orchideje. Pravdou je, že nejběžnější odrůda orchideje, Phalaenopsis, která je také nejméně náročná na pěstování, skutečně neškodná je. Existují ale i exotičtější odrůdy, které už toxické jsou. Pokud si tedy pořizujete méně známý druh orchideje, zjistěte si, jak je to s její toxicitou.

Jak zjistit, které orchideje jsou toxické?

Americká společnost pro prevenci krutosti na zvířatech (ASPCA) zveřejnila seznam orchidejí, které jsou a nejsou jedovaté. Uvědomte si, že tento seznam není vyčerpávající a nemusí tak obsahovat všechny orchideje. Obecným pravidlem je, že pokud nedokážete najít informace o toxicitě rostliny, raději bychom ji neměli pořizovat. Věnujte pozornost také tomu, jaké přípravky na své rostliny používáte, protože i ty mohou být toxické.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/czy-storczyk-jest-trujacy-dla-kota-jakie-storczyki-mozna-miec-w-domu-gdy-jest-w-nim-kot-aa-aZU6-nktj-Ry87.html

https://www.thespruce.com/are-orchids-toxic-to-cats-7255609

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!